Ένας ιός με … κορώνα!!!

Η Χαρά Πάτρα θέλοντας να εξηγήσει στα παιδιά τι ακριβώς είναι ο κορονοϊός, έγραψε ένα παραμύθι για τους μικρούς μας μαθητές, θέλοντας να τους ενημερώσει και να τους καθησυχάσει για την κατάσταση.
Στην ιστορία της, ο πρωταγωνιστής έχει τρία τριγωνάκια στην κορώνα του, όσα είναι και τα «κόλπα» του, για να αρρωσταίνει τα παιδιά: «Πρώτο τρίγωνο, το στόμα! Εχετε δει ποτέ παιδί να μη βάζει τα χέρια του στο στόμα; Κι αν μάλιστα δεν είναι καθαρά… πάρτυ θα κάνω! Δεύτερο τρίγωνο, η μύτη. Πόσες φορές σκαλίζουν την μύτη τους χωρίς χαρτομάντηλο; Εύκολα μπορώ να κρυφτώ στα δαχτυλάκια τους!Και τρίτο τρίγωνο της κορώνας μου και το πιο πονηρό… κάθε φορά που θα τρίβουν τα μάτια τους με άπλυτα χέρια, τζουπππ! Απλώώώνω το Βασίλειό μου! Όσο έχω αυτή την κορώνα, θα είμαι ανίκητος. Πόσο έξυπνος είμαι, απορώ!». «Τα σχολεία έκλεισαν, όλοι είμαστε σπίτι με τα παιδιά μας, στα οποία πρέπει να εξηγήσουμε τι συμβαίνει με τον κορονοϊό και χαίρομαι που το παραμύθι μου μπορεί να συμβάλει σε αυτό», αναφέρει η συγγραφέας.
Διαβάστε το παραμύθι εδώ.