Ένας ιός με … κορώνα!!!

Η Χαρά Πάτρα θέλοντας να εξηγήσει στα παιδιά τι ακριβώς είναι ο κορονοϊός, έγραψε ένα παραμύθι για τους μικρούς μας μαθητές, θέλοντας να τους ενημερώσει και να τους καθησυχάσει για την κατάσταση.
Στην ιστορία της, ο πρωταγωνιστής έχει τρία τριγωνάκια στην κορώνα του, όσα είναι και τα «κόλπα» του, για να αρρωσταίνει τα παιδιά: «Πρώτο τρίγωνο, το στόμα! Εχετε δει ποτέ παιδί να μη βάζει τα χέρια του στο στόμα; Κι αν μάλιστα δεν είναι καθαρά… πάρτυ θα κάνω! Δεύτερο τρίγωνο, η μύτη. Πόσες φορές σκαλίζουν την μύτη τους χωρίς χαρτομάντηλο; Εύκολα μπορώ να κρυφτώ στα δαχτυλάκια τους!Και τρίτο τρίγωνο της κορώνας μου και το πιο πονηρό… κάθε φορά που θα τρίβουν τα μάτια τους με άπλυτα χέρια, τζουπππ! Απλώώώνω το Βασίλειό μου! Όσο έχω αυτή την κορώνα, θα είμαι ανίκητος. Πόσο έξυπνος είμαι, απορώ!». «Τα σχολεία έκλεισαν, όλοι είμαστε σπίτι με τα παιδιά μας, στα οποία πρέπει να εξηγήσουμε τι συμβαίνει με τον κορονοϊό και χαίρομαι που το παραμύθι μου μπορεί να συμβάλει σε αυτό», αναφέρει η συγγραφέας.
Διαβάστε το παραμύθι εδώ.

Τα αστέρια της Ευρώπης!!! Ένα υπέροχο παραμύθι για παιδιά!!!

Το τμήμα Γ1 εικονογράφησε την υπέροχη ιστορία του παραμυθιού. Στόχος του παιδικού παραμυθιού είναι να ευαισθητοποιήσει τα παιδιά για μια καλύτερη  Ευρώπη, ανακαλύπτοντας τις ανθρώπινες αξίες.

Το παιδικό παραμύθι ¨Τα αστέρια της Ευρώπης”του Θοδωρή Παπαϊωάννου και της Λήδας Βαρβαρούση εκδόθηκε από την Ευρωπαΐκή Επιτροπή στην Ελλάδα.

Μπράβο στα παιδιά!!!

2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

shimeaΤην Δευτέρα 5 Οκτωβρίου το σχολείο μας πραγματοποίησε αθλητικές δράσεις , στα πλαίσια της Πανελλήνιας ημέρας σχολικού αθλητισμού .
Το σχολείο απέδωσε με τον καλύτερο τρόπο το πνεύμα της Ημέρας και ανέδειξε βιωματικά μέσω των αθλητικών δράσεων τα Ολυμπιακά Ιδεώδη.
Καλεσμένος στην εκδήλωση ήταν ο συντοπίτης μας, Παραολυμπιονίκης Αθλητής Σφαιροβολίας Αναστάσιος Τσίου . Ο οποίος έχει χαρίσει πολλές διακρίσεις στην Ελλάδα μέσα από τις συμμετοχές του σε αγώνες.Το 2008 στους Θερινούς Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Πεκίνο κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο.
Μας μίλησε για την απίστευτη δύναμη της ψυχής και της θέλησης του που στάθηκε ικανή να υπερνικήσει τα φυσικά εμπόδια του, αποδεικνύοντας μας ότι η «αναπηρία» δε μπορεί να σταματήσει τον άνθρωπο, αν ο ίδιος πιστεύει στις ικανότητες και τον ΕΑΥΤΟ τΟΥ.
Δείτε φωτογραφίες από τη εκδήλωση και τις δράσεις :

IMG_1583 IMG_1589 IMG_1592 IMG_1619 IMG_1624 IMG_1632

IMG_1694IMG_1666 IMG_1674 IMG_1676 IMG_1677