4oς Λαβύρινθος “Το Μαγεμένο Βασίλειο”

b29cfc002

Tον 4ο λαβύρινθο για το Μαγεμένο Βασίλειο, τον ετοίμασε το Νηπιαγωγείο San Julian kinder 5 της Ισπανίας, με εκπαιδευτικό τη Laura Ruiz Arelano.

O νάνος του kinder 5 της Ισπανίας  έμαθε ότι ένας κακός μάγος έριξε ξόρκι στο Βόρειο Πόλο, κι έτσι η αποστολή μας ξεκινάει από το Βόρειο Πόλο.

Πρώτος μας στόχος να βοηθήσουμε έναν Εσκιμώο να βρει καταφύγιο,  λύνοντας έναν λαβύρινθο.

Το σχολείο μας, παρά το ότι βγήκε από την καραντίνα εκείνες τις ημέρες, έπρεπε να κάνουμε μάθημα εξ αποστάσεως για λίγες μέρες ακόμη, καθώς είχε πάγο έξω από το σχολείο μας. Όμως εμείς συνεπείς στις υποχρεώσεις μας, λύσαμε εξ αποστάσεως αυτό το λαβύρινθο,

Δεύτερος στόχος ένα εξαιρετικό παιχνίδι μνήμης που έφτιαξε η Λάουρα στο συνεργατικό εργαλείο genial.ly

Και παίξαμε εξ αποστάσεως αυτό το παιχνίδι.

Τρίτος στόχος να φτιάξουμε έναν κώδικα με τρια χαμένα ζώα του Βόρειου Πόλου. Μία φάλαινα μπελούγκα, έναν τάρανδο και μία πολική αρκούδα.

Λύσαμε τον Ισπανικό κώδικα

Και όπως ήμασταν υποχρεωμένοι, ετοιμάσαμε το δικό μας κώδικα.

Τέλος είχαμε να φτιάξουμε μία γυάλινη σφαίρα.

Ντυθήκαμε χοντρά για να μην κρυώνουμε στη χιονισμένη σφαίρα και μπήκαμε μέσα.

Κι επειδή κι ο νάνος μας ήθελε να μπει σε γυάλινη μπάλα, δεν του χαλάσαμε χατίρι….