Ημερίδα “Ενδοσχολικές δημιουργίες με Μουσική, Κίνηση, Πηλό”

Την ερχόμενη Πέμπτη 18 Απριλίου, θα πραγματοποιηθεί επιμορφωτική συνάντηση με τους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν στις Δ΄ & Ε΄ τάξεις των δημοτικών σχολείων της Περιφέρειας, στο ωράριο της πρωινής σχολικής εργασίας.

Στην Ημερίδα θα ξεκινήσουμε με χαιρετισμό από τη κεραμοποιό Μαρία Κανελλοπούλου, και θα γνωρίσουμε τα βασικά χαρακτηριστικά της μουσικής και της αγγειοπλαστικής από τη μουσικολόγο Βάγια Ζεππάτου. Θα γίνει αναφορά και ανάλυση της γεωμετρικής περιόδου και της βυζαντινής εποχής με γνώμονα τη μουσική από τη δασκάλα μουσικής- μουσικοκινητικής Δέσποινα Κριμπά, (περιγραφή κατασκευαστικών χαρακτηριστικών των μουσικών οργάνων καθώς και προβολή φωτογραφικού υλικού). Επίσης θα συνδέσουμε  τη γεωμετρική περίοδο και βυζαντινή εποχή με τη σύγχρονη δημιουργία κεραμικών. Στη συνέχεια θα προβάλουμε φωτογραφίες κεραμικών αντικειμένων όπως: σκύφους, κάνθαρους,βυζαντινά πινάκια, αερόφωνα και ιδιόφωνα μουσικά όργανα. Θα αναφερθούμε σε τρόπους κατασκευής φύλλου και σφαίρας καθώς και το πως μπορούν να τροποποιηθούν ώστε να δημιουργήσουμε ανάλογα με τις ανάγκες μας διάφορα κεραμικά.

Οι εκπαιδευτικοί θα κατασκευάσουν πήλινη μουσική σφυρίχτρα ( Λαλίτσα).