Η αξιοποίηση των ιστορικών πηγών στο μάθημα της Ιστορίας

Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 6 & 13 Φεβρουαρίου, 6-8.30 μ.μ., στο ΠΕΚ Πατρών,  προαιρετική επιμορφωτική συνάντηση με τους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν στην Ε΄ και ΣΤ΄ τάξη με θέμα:  “Η αξιοποίηση των ιστορικών πηγών στο μάθημα της Ιστορίας“.  Τις συναντήσεις παρακολούθησαν συνολικά 90 εκπαιδευτικοί.

Η θεματική των δράσεων αφορούσε στη διδακτική της Ιστορίας. Ειδικότερα, το πρόγραμμα περιλάμβανε σύντομη θεωρητική ενημέρωση πάνω σε θέματα σύγχρονου προβληματισμού και μεθοδολογίας της διδακτικής της Ιστορίας και πραγματοποίηση βιωματικών εργαστηρίων. Επιμορφωτές ήταν οι: Μπαρής Θεόδωρος, Προϊστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Περιφερειακής Διεύθυνσης Δυτικής Ελλάδας, Αγγελόπουλος Ηρακλής, Σχολικός Σύμβουλος 5ης Εκπ/κης Περιφέρειας Αχαΐας, Καραγιάννης Παναγιώτης, Σχολικός Σύμβουλος 6ης Εκπ/κης Περιφέρειας Αχαΐας και Μάνεσης Νικόλαος, Σχολικός Σύμβουλος 2ης Εκπ/κης Περιφέρειας Αχαΐας.