Παρασκευή σαπουνιού με ψυχρή μέθοδο

ΕΚΦΕ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

Παρασκευή σαπουνιού

Αναλογία υλικών για την Παρασκευή σαπουνιού με ψυχρή μέθοδο

ΝαΟΗ 1Kg 16,67   g 24,96 33,34 41,675 50 58,345 66,68 70,1
Νερό 3 Kg 50       g 75 100 125 150 175 200 225
Λάδι 6Kg 100     g 150 200 250 300 350 400 450

Παρασκευή:

Αναφέρεται στη πρώτη στήλη.. Προσαρμόζουμε κατάλληλα ανάλογα με την ποσότητα που διαθέτουμεΗ όλη διαδικασία γίνεται σε ανοικτό χώρο π.χ. σε μία ταράτσα.

Στο εργαστήριο πρέπει να είναι ανοιχτά παράθυρα και  να δουλεύει ο αεραγωγός

•  Στρώνουμε μερικά φύλλα από την εφημερίδα και πάνω στην εφημερίδα τοποθετούμε το ξύλινο πλαίσιο.
  • Παίρνουμε το μικρό δοχείο των πέντε λίτρων ή μικρότερο ανάλογα με την ποσότητα που θα κατασκευάσουμε και ρίχνουμε τα τρία κιλά νερό.
  • Στη συνέχεια διαλύουμε στο νερό ένα κιλό καυστική σόδα με την κουτάλα και με αυτό τον τρόπο ετοιμάζουμε το διάλυμά μας. Το δοχείο θερμαίνεται. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με τη καυστική σόδα να μην μπει στο μάτι μας και να φοράμε τα πλαστικά γάντια γιατί διαφορετικά θα κάψουμε τα χέρια μας αν έρθει σε επαφή με το δέρμα.
    Στο άλλο δοχείο των 15 λίτρων ζυγίζουμε έξι κιλά ελαιόλαδο.(Ανάλογα  με την ποσότητα λαδιού προσαρμόζουμε)
  • Στη συνέχεια ρίχνουμε το διάλυμα νερού σόδας στο δοχείο με το ελαιόλαδο και ανακατεύουμε γρήγορα με την κουτάλα. Αρχίζει ο σχηματισμός σαπουνιού και στη συνέχεια πήζει το ελαιόλαδο.
  • Μετά ρίχνουμε στο καλούπι το σαπούνι.
  • Μετά από πέντε ώρες περίπου κόβουμε με το μαχαίρι το σαπούνι για πρώτη φορά και την επομένη μέρα αφαιρούμε το καλούπι και κόβουμε με το μαχαίρι τις πλάκες του σαπουνιού.
  • Αν έχουμε καλούπια σιλικόνης που είναι εύχρηστα και φθηνά τα χρησιμοποιούμε με προσοχή όμως μην πέσει κάτι στο δέρμα μας

*Εμείς φροντίσαμε να το βάλουμε σε καλούπια σιλικόνης  που έφεραν   μαθητές  του 1ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης *

**Πήραμε  όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας μαθητών**

ΣΑΠΟΥΝΙΕΚΦΕ1

Παρατηρήσεις:

Το σαπούνι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί άμεσα . Καλό θα ήταν να το αφήναμε σε ανοιχτό χώρο ένα με δύο μήνες για να ωριμάσει.
Από το ξύλινο πλαίσιο θα δούμε να φεύγουν κάποια απόνερα. (Είναι απολύτως φυσιολογικό).
Με αυτή τη συνταγή  1:3:6   παράγονται περίπου οχτώ κιλά σαπούνι.
Αυτό το σαπούνι είναι ιδανικό για να καθαρίζει τους λεκέδες από τα ρούχα και να πλενόμαστε καθημερινά.
Σε περίπτωση που το δέρμα έχει συγκάματα είναι ιδανικό.

Για Παρασκευή σαπουνιού θα πρέπει να λαμβάνονται όλα τα μέτρα προστασίας

Σχετικά με ΚΑΤΣΙΚΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Είμαι Φυσικός και υπηρετώ στο ΕΚΦΕ Αλεξανδρούπολης

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.

2 Responses to Παρασκευή σαπουνιού με ψυχρή μέθοδο

1. Ο/Η Ζάχος λέει:

Στις “ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ” καλό θα ήταν να σημειώσετε ότι το σαπούνι που φτιάχτηκε, ΔΕΝ προτείνεται για άμεση χρήση, μιας και χρειάζεται να “ωριμάσει”, όπως αναφέρεται στη συνέχεια.

Τα σχόλια έχουν κλείσει.