Οι τσάντες στο σχολείο δύο Σαββατοκύριακα το μήνα…

Σε συνέντευξη του  ο Υπουργός Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων Κ. Γαβρόγλου στην ΕΡΤ1  ανέφερε ότι από το νέο χρόνο οι μαθητές θα αφήνουν τις τσάντες στο δημοτικό τουλάχιστον  δύο Σαββατοκύριακα το μήνα

ΥΠΟΥΡΓΟΣ:
Εάν θέλουμε να έχουμε πολίτες ισορροπημένους  με δημοκρατική διάθεση για το αύριο της χώρας, πρέπει να δούμε από τι είδους εκπαίδευση περνάνε, και αυτή η εκπαίδευση δε μπορεί να είναι μία εκπαίδευση καταπιεστική με δεδομένο ότι κάθε εκπαιδευτικό σύστημα έχει ένα βαθμό καταπίεσης δεν είναι τόσο απλό. Να αφήνει αυτές τις ανάσες στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς και στους εκπαιδευτικούς και στα παιδιά….

Οι αλλαγές δε μπορεί να είναι απότομες, όπως σας είπα είναι η μείωση της ύλης, η πιο ουσιαστική ύλη. Το σχολείο να είναι ευχάριστο. Προτιθέμεθα να εισάγουμε ένα  μέτρο από τις αρχές του χρόνου τα παιδιά να αφήνουν τις τσάντες στο δημοτικό τουλάχιστον  δύο Σαββατοκύριακα το μήνα. Είχαμε και κάποιες αντιδράσεις των γονιών, ευτυχώς όχι πολλές γιατί θεωρούν ότι αν το παιδί δε διαβάσει το   Σαββατοκύριακο κάτι χάνει. Εμείς λέμε ότι αν   δε διαβάσει το  Σαββατοκύριακο θα είναι ένα χαρούμενο παιδί .

Για να γίνουν όλα αυτά θα πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία και η κοινωνία και αυτό είναι το πιο δύσκολο.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Η Πορτάρα της Νάξου!

Η Πορτάρα είναι το σήμα κατατεθέν της Νάξου. Είναι μια τεράστια μαρμάρινη πύλη, υπόλειμμα ενός ναού του Απόλλωνα του 530 π.Χ., που έμεινε ημιτελής στην κατασκευή του. Αποτελείται από 4 κομμάτια μαρμάρου βάρους 20 τόνων.

Βρίσκεται πάνω στο νησάκι «Παλάτια» στην είσοδο του λιμανιού της Νάξου.

Άρχισε να κτίζεται από τον τύραννο Λύγδαμι τον 6 αι. π.Χ., σύμφωνα με τις προδιαγραφές του ναού του Ολυμπίου Διός στην Αθήνα και της Ήρας στη Σάμο.

Ιωνικού ρυθμού, είχε μήκος 59 μ. και πλάτος 28 μ., ενώ η είσοδός του βρισκόταν στην δυτική πλευρά γεγονός ασυνήθιστο σε ναούς τέτοιου τύπου.

Η μνημειώδης πύλη που σώζεται σήμερα οδηγούσε από τον πρόδρομο στο σηκό του ναού και αποτελείται από τέσσερα μαρμάρινα τμήματα βάρους δεκάδων τόνων. Τριγύρω διακρίνονται ίχνη από τα θεμέλιά του καθώς και τα θεμέλια της περιμετρικής κιονοστοιχίας που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ.

Τον 6ο ή 7ο αιώνα οι χριστιανοί έκτισαν εκκλησία πάνω στα ερείπια του με εγγεγραμμένη αψίδα.

Το νησάκι «Παλάτια» έχει συνδεθεί με τη λατρεία της Αριάδνης και του Διονύσου –άλλωστε ο μύθος θέλει την αρπαγή της Αριάδνης από τον Διόνυσο στην ακρογιαλιά τους- και θεωρείται ο τόπος όπου γιορτάστηκαν τα πρώτα «Διονύσια».

Σήμερα η Πορτάρα ενώνεται με τη στεριά με πλακοστρωμένο μονοπάτι. Εάν βρεθείτε στην Πορτάρα γύρω στη δύση, μπορείτε να απολαύσετε ένα απ’ τα γοητευτικότερα ηλιοβασιλέματα στην Ελλάδα.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο