Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Λεήμονα

(Κάντε κλικ πάνω στον τίτλο του άρθρου για να δείτε φωτογραφίες)

Στις 27 Μαρτίου 2015 επισκεφθήκαμε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το Λαογραφικό Μουσείο Λεήμονα, που βρίσκεται στον ομώνυμο όμορο οικισμό της Σκάλας, σε απόσταση 2 χλμ. Εκεί οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μας και οι μητέρες που μας συνόδευσαν είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με ένα θαυμάσια οργανωμένο χώρο με πλούσια εκθέματα και να γνωρίσουν ένα σημαντικό κομμάτι της λαϊκής παράδοσης της περιοχής μας και του τόπου μας γενικότερα. Η εξαιρετική ξενάγηση από μέλος του πολιτιστικού συλλόγου, ο οποίος δημιούργησε και εξακολουθεί να συντηρεί έως σήμερα το Λαογραφικό μουσείο, έκανε τα παιδιά να εστιάσουν την προσοχή τους στην παρουσίαση των εκθεμάτων, με αποτέλεσμα να βιώσουν τη γνώση με τρόπο άμεσο κι ευχάριστο. Μικροί και μεγάλοι αισθανθήκαμε ικανοποίηση από αυτά που είδαμε , ακούσαμε και μάθαμε, γεγονός που επιτάσσει τον σχεδιασμό και την υλοποίηση παρόμοιων δράσεων από το Νηπιαγωγείο. Ακολουθούν φωτογραφίες από τους χώρους και τα εκθέματα του μουσείου.

Αναμνηστική φωτογραφία μπροστά στην είσοδο του μουσείου. Πρόκειται για νεοκλασικό κτίριο που παλιότερα στέγαζε το δημοτικό σχολείο Λεήμονα.
Στο μεγαλύτερο δωμάτιο του μουσείου φιλοξενείται ένα σαλόνι της παλιάς εποχής.
Ο μπουφές. Ένα έπιπλο με χρηστική αξία που κοσμούσε το σαλόνι τα παλιά χρόνια.
Το γραμμόφωνο, ένα μέσο ψυχαγωγίας που εντυπωσίασε τα παιδιά, τα οποία έκαναν σύγκριση στους δίσκους από βινίλιο με τα σύγχρονα cd's.
Το γραμμόφωνο, ένα μέσο ψυχαγωγίας που εντυπωσίασε τα παιδιά, τα οποία έκαναν σύγκριση στους δίσκους από βινίλιο με τα σύγχρονα cd’s.
Το ψυγείο, μέσα στο οποίο συντηρούσαν τα τρόφιμα βάζοντας πάγο που αγόραζαν από τον παγοπώλη, ένα επάγγελμα που εξαφανίστηκε.
Η γωνιά με το ντιβάνι.
Ο αργαλειός και η ανέμη, τα εργαλεία που έντυσαν και ζέσταναν γενιές και γενιές.
Η ποδοκίνητη ραπτομηχανή και το σίδερο με το κάρβουνο.
Τα εργαλεία που χρησιμοποιούσαν οι γεωργοί για να οργώσουν και για να σπείρουν τον βαμβακόσπορο. Η βαμβακοκαλλιέργεια ήκμασε στο παρελθόν στην περιοχή των εκβολών του ποταμού Ευρώτα, που τότε ήταν έλος, το οποίο μετέπειτα αποξηράνθηκε.
Το ξύλινο βαρέλι για το κρασί και δίπλα το ξύλινο σκεύος, στο οποίο παρασκεύαζαν το βούτυρο.
Το ξύλινο αυτό εργαλείο χρησίμευε στην απόσταξη του τσίπουρου.
Η σβάρνα με την οποία "σβάρνιζαν" το χώμα για να σκεπάσουν τους σπόρους μετά την σπορά.
Η σβάρνα με την οποία “σβάρνιζαν” το χώμα για να σκεπάσουν τους σπόρους μετά την σπορά.
Η αλωνίστρα , ένα ξύλινο εργαλείο στο οποίο ενσφήνωναν μικρές πέτρες για να ξεχωρίζουν από το στάχυ τον καρπό του (σιτάρι).
Το ξύλινο αυτό αμαξίδιο το κουβαλούσε μικρός γάιδαρος για να μεταφέρει σχετικά ελαφρύ φορτίο.
Ο πάγκος του τσαγκάρη είναι γεμάτος με διάφορα εργαλεία και καλαπόδια.