Αποκριάτικες δράσεις

Ελάτε όλοι σας κοντά μας  χέρι με χέρι στο χορό μας, σαν γαϊτανάκι η καρδιά μας πλέκει με χρώμα τ’ όνειρό μας.

Κι όπως γυρνάνε οι κορδέλες έτσι να γύρναγε κι η Γη, να ‘ταν οι μέρες καραμέλες και η ζωή ζαχαρωτή!

Μόνο με ειρήνη να κυλούσε για όλα-όλα τα παιδιά της, αχ, η ζωή μας να γυρνούσε σαν γαϊτανάκι της αγάπης!

Ο κόσμος θα ‘ταν τότε αλλιώς πιο λαμπερός και πιο αγνός, σαν το δικό μας γαϊτανάκι και σαν αυτό το τραγουδάκι!

ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ, εκδόσεις Ωρίων (τόμος 2002)

Εγγραφές μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-25

Εγγραφές στα Νηπιαγωγεία

Oι αιτήσεις εγγραφών στα δημόσια Νηπιαγωγεία γενικής παιδείας, για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες .

Οι εγγραφές γίνονται ηλεκτρονικά από τους ίδιους τους γονείς με είσοδο στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://proti-eggrafi.services.gov.gr/

Δείτε την εγκύκλιο εδώ:

Τηλεφωνική επικοινωνία για ραντεβού κατά τις ώρες 12:00-13:00 στο τηλέφωνο 2541026891 ή στο e-mail του Νηπιαγωγείου: mail@3nip-xanth.xan.sch.gr

Όρια Σχολικής Μονάδας

Χρήσιμα έγγραφα  προς συμπλήρωση και προσκόμιση:

Υπεύθυνη Δήλωση έτερου γονέα

ΑΔΥΜ (Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή)

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Μαζί για ένα Καλύτερο Διαδίκτυο στον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου την Τρίτη, 6 Φεβρουαρίου 2024.  Ακολουθώντας το σύνθημα της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου «Μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο», η σχολική μας μονάδα πραγματοποίησε δράση σχετική με την ασφάλεια στο διαδίκτυο  αξιοποιώντας υλικό του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου.

Saferinternet4kids

Κοπή βασιλόπιτας

Πραγματοποιήθηκε η παραδοσιακή κοπή της βασιλόπιτας από όλα τα τμήματα της σχολικής μας μονάδας. Οι “τυχεροί” που βρήκαν το φλουρί, έλαβαν και ένα αναμνηστικό δωράκι!! Και του χρόνου!!

Αστέρι της ευχής : Πιστοποιητικό Υιοθεσίας Ευχής

Με την αμέριστη υποστήριξη των γονέων/κηδεμόνων και  μαθητών μας, φέτος  με το Αστέρι της Ευχής, το Νηπιαγωγείο μας θα βοηθήσει να εκπληρωθεί η ευχή του Δημήτρη 3 ετών!

Screenshot 20240116 233350 Drive

Χριστουγεννιάτικη Γιορτή

Την Τρίτη 19-12-2023, πραγματοποιήθηκε η Χριστουγεννιάτικη εορτή της σχολικής μας μονάδας, στην αίθουσα του Ιδρύματος Θρακικής Τέχνης και Παράδοσης.

Οι εκπαιδευτικοί και τα παιδιά του 3ου Νηπιαγωγείου Ξάνθης, εύχονται ο νέος χρόνος που σε λίγο θα έρθει, να φέρει σε όλους υγεία και χαρά. Των Χριστουγέννων η ξεχωριστή μαγεία να είναι ο Γιατρός της κάθε μας πληγής. Να μην υπάρχει άνθρωπος να υποφέρει, να είναι Ειρήνη σε όλους τούς λαούς της γης.

Καλές γιορτές και ευτυχισμένο το νέο έτος!!!

Φιλανθρωπική Δράση

Το σχολείο μας, συμμετείχε στην ενίσχυση της δράσης της Φιλανθρωπικής Επιτροπής “Γυναίκες της Αγάπης” του Συλλόγου Εθελοντών Αιμοδοτών Ν. Ξάνθης, συλλέγοντας τρόφιμα για οικογένειες που έχουν ανάγκη. Η προσφορά στον συνάνθρωπο ως τρόπος ζωής  διαμορφώνει συνειδήσεις, με στόχο τη διασφάλιση της κοινωνικής συνοχής .

Γυναίκες της αγάπης