Μια τρυφερή ιστορία για μια φιλία που ξεκινάει αναπάντεχα..
Αφού διαβάσαμε το βιβλίο αυτό οι μαθητές ευαισθητοποιήθηκαν ,ζωγράφισαν τον εαυτό τους με έναν φίλο τους να κάθονται στο παγκάκι και να μιλούν.
Επίσης τα παιδιά από μόνα τους πρότειναν να φτιάξουμε το δικό μας ‘’παγκάκι φιλίας’’ και διαλέξαμε για το σκοπό αυτό ένα παγκάκι στο διάδρομο εισόδου όπου και το ζωγραφίσαμε.
Εκεί μπορεί να κάθεται όποιο παιδί νιώθει μόνο του ώστε να ειδοποιεί με αυτόν τον τρόπο τα άλλα παιδιά να παίξουν μαζί του. Ή να ξεκινήσουν μια νέα όμορφη φιλία. Ή να συζητήσουν μαζί για κάποιο θέμα που θα μπορούσε να τα απασχολεί.