1ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων

Συμπερίληψη: Αλληλοσεβασμός, Διαφορετικότητα

Τίτλος θέματος:

Αλληλοσεβασμός και Διαφορετικότητα στο Νηπιαγωγείο

Στόχος του εργαστηρίου ήταν οι μαθητές να εξασκηθούν στην αυτοπαρατήρηση και την έτερο παρατήρηση, να παρατηρούν δηλαδή τον εαυτό τους και τους άλλους, μέσα από μία μικρογραφία της κοινωνίας -το σχολείο, και να αποδέχονται τη διαφορετικότητα ως κάτι ξεχωριστό και πολύτιμο.

Αρχικά παίξαμε  κινητικά παιχνίδια, δημιουργήσαμε το δέντρο και το συμβόλαιο της ομάδας μας, μιλήσαμε για τον εαυτό μας και χαρίσαμε ο ένας στον άλλο τις ζωγραφιές μας. Ακούσαμε τη λέξη “Διαφορετικότητα” και προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε ένα εννοιολογικό χάρτη με τις ιδέες μας για το τι μπορεί να σημαίνει αυτή η λέξη. Παρατηρήσαμε εικόνες και προσπαθήσαμε να εντοπίσουμε ομοιότητες και διαφορές στους ανθρώπους και στη φύση. Διαβάσαμε και επεξεργαστήκαμε το βιβλίο «Το κάτι άλλο». Προσπαθήσαμε να μπούμε στη θέση παιδιών διαφορετικού φύλου , θρησκείας, φυλής, με αναπηρίες εκφράζοντας τις σκέψεις μας και τα συναισθήματά μας και μάθαμε ότι δεν πρέπει να δεχόμαστε συμπεριφορές άλλων που δεν μας αρέσουν αλλά και τη στάση που πρέπει να παίρνουμε σαν παρατηρητές τέτοιων συμπεριφορών.  Ζωγραφίσαμε τη χώρα του ολόιδιου και τη χώρα του διαφορετικού και συζητήσαμε για το πού νοιώσαμε καλύτερα κι αν είναι εύκολο να ζωγραφίζουμε ολόιδια σχέδια. Τέλος δημιουργήσαμε μια αφίσα με τα μηνύματά μας και  ένα εννοιολογικό χάρτη με τις τελικές μας ιδέες για τη λέξη  «Διαφορετικότητα» ύστερα από τις γνώσεις που αποκτήσαμε από αυτό το εργαστήριο.

20221014 114028 DSCF7994collage page 0

IMG 20221102 131144 HDR

Exif_JPEG_420

IMG 20221102 131529 HDR

Exif_JPEG_420

ΔΙΑΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΦΙΣΑ2

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Εργαστήρια Δεξιοτήτων. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.