“ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ”

ΚΑΡΤΑ ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

Καλημέρα στα παιδάκια μας και Καλή Εβδομάδα!!!
Σήμερα θα δανειστούμε βιβλία σαν να είμαστε στο σχολείο μας.
Με μια διαφορά όμως!
Θα διαβάσουμε όλοι τα ίδια βιβλία!
Τραγουδήστε μαζί με τα παιδιά το αγαπημένο τους τραγούδι που τραγουδάμε όλοι μαζί στο σχολείο πριν διαβάσουμε ένα βιβλίο.
(κάντε κλικ στο play)

Πάμε τώρα να διαβάσουμε τα βιβλία μας
Πρόκειται για δύο e-books από τον Μικρό Αναγνώστη με θέμα την καταπολέμηση της βίας.
«Τα μπαλόνια της φιλίας» και «Η Μόνα σε καινούργιο σχολείο»
Μπορείτε να τα διαβάσετε και τα δύο, μιας και είναι στον ίδιο σύνδεσμο.
*Προϋπόθεση για να τα ανοίξετε είναι να έχετε εγκατεστημένο στον ΗΥ το πρόγραμμα «adobe flash player»
΄Οσοι δεν έχουν το προγραμματάκι θα τα διαβάσει η μανούλα ,ή ο μπαμπάς,
ή ο μεγάλος,-η αδερφός -ή. από εδώ:(κάνοντας κλικ στη λήψη του αρχείου)

ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΑΝΑΓΝΩΣΗ
Συζητάμε με τα παιδιά και ζητάμε να μας μιλήσουν για τους χαρακτήρες, τα γεγονότα τα προβλήματα και τις λύσεις που δόθηκαν από τους ήρωες. Επαναλαμβάνουμε την περίληψη της ιστορίας προφορικά μαζί με τα παιδιά ζητάμε να ζωγραφίσουν αυτό που τους έκανε μεγαλύτερη εντύπωση ή προχωράμε σε δραματοποίηση αν τα παιδιά το επιθυμούν.
Μπορούμε να ζητήσουμε από τα παιδιά να μας πουν δικές τους ανάλογες εμπειρίες σαν αυτές που διαβάσαμε στο βιβλίο.
Όσοι διαθέτουν εκτυπωτή ,εκτυπώνουν το φυλλάδιο με την εργασία για τη Δανειστική Βιβλιοθήκη που σας επισυνάπτουμε. Όσοι δεν έχουν το προσαρμόζουν σε ένα φύλλο Α4 ή στο μπλοκ ζωγραφικής του παιδιού.
Τέλος τα μεγάλα παιδάκια μας, τα νηπιάκια, χωρίς να αποκλείουμε και τα μικρούλια μας μπορούν να γίνουν εξερευνητές και να βρουν λεξούλες που να αρχίζουν από Α,α και Ε,ε και να τις γράψουν στο πίσω μέρος της ζωγραφιάς. (όχι απαραίτητα από τα βιβλία)
ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ!!!

*Οι εργασίες αυτής της δραστηριότητας παρακαλούμε να σταλούν στο mail της κ.Ελευθερίας

Περιμένουμε από όλα τα ΖΟΥΖΟΥΝΑΚΙΑ μας!!!