Η Άνοιξη δεν αργεί να ρθει.

Με το κλείσιμο των ανθρώπων στα σπίτια τους σκεφτήκαμε να καλωσορίσουμε την Άνοιξη, να την προϊδεάσουμε να εμφανιστεί ώστε να μπορέσουμε να βγούμε έξω στην εξοχή ως τυχεροί που είμαστε που ζούμε στην επαρχία.

Sping

“Sping” από Ale\u016187 διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-sa-2.0

Αφορμή μπορεί να δοθεί ένα ποίημα της Μάρως Λοιζου ” Δε μ’ ακούς”.

ΔΕ Μ’ ΑΚΟΥΣ;
Έρχομαι μέσα απ’ τα δέντρα.
Έλα ,έλα ,  κοριτσάκι,
μυρίζω πασχαλιά και μαντζουράνα.
Έλα ,έλα, αγοράκι,
κυλήσου στο χώμα,
κάνε κολοτούμπες στο γρασίδι,
αγκάλιασε σφιχτά τη γάτα σου,
ρίξε μια πέτρα στο χελιδόνι που σε κοιτά στο
συρματόπλεγμα,
βγάλε μια δυνατή φωνή να ξαλαφρώσεις,
δώσε μια κλωτσιά στη μπάλα σου, να φτάσει στα ουράνια.
Έρχομαι μέσα απ’ τα δέντρα.
Πάρε ένα τριαντάφυλλο απ’ τον κήπο του γείτονα,
γύρνα στη σούβλα το πασχαλιάτικο αρνί,
κόψε μια μαργαρίτα μ’ αγαπά-δε μ’ αγαπά,
φτιάξε μαγιάτικο στεφάνι
με παπαρούνες, χαμομήλια και πράσινα στάρια.
Έλα ,έλα, αγοράκι,
έλα ,έλα ,  κοριτσάκι.
Δε μ’ ακούς;
Είμαι η Άνοιξη.
                                                  Μάρω  Λοίζου

Στην αρχή διαβάζουμε το ποίημα χωρίς να πούμε το παιδί ποιος είναι. Του κάνουμε ερωτήσεις ποιος μπορεί αυτός που μας καλεί να τρέξουμε, να κόψουμε λουλούδια κ.α.  Αφήστε τα παιδιά να σας πουν τις απαντήσεις τους που πολλές φορές μας εκπλήσσουν. Είναι γεμάτο με εικόνες που μπορούν να αποδοθούν και με μιμητικές κινήσεις , ως δρώμενο. Τέλος μπορούμε να δώσουμε στα παιδιά και χαρτί να ζωγραφίσουν την Άνοιξη όπως περιγράφετε μέσα από το ποίημα. Τα παιδιά που δυσκολεύονται φτιάχνουμε δίπλα σε ένα άλλο χαρτί διάφορες εικόνες και προσπαθούν να φτιάξουν κι αυτά βάζοντας διάφορα χρώματα. Για τα μεγάλα παιδιά μπορούμε να τους συλλαβίσουμε την λέξη “Άνοιξη” και να την γράψουν όπως μπορούν. Θα πρέπει να προσέχουμε τα παιδιά να κρατούν το μολύβι ή τις μπογιές σωστά. Στο τέλος θα πρέπει να υπογράψουν τα έργα τους με το όνομά τους.
“Απόψε κοιμηθήκαμε στην αγκαλιά της άνοιξης
ακουμπώντας το κεφάλι στην καρδιά της.
Ακούγαμε στον ύπνο μας τις ανάσες των πουλιών και την καρδιά μας”
                                                                                                           Γ. Ρίτσος

Καλώς ήρθατε

Από σήμερα ξανά λειτουργεί η ιστοσελίδα του σχολείου μας. Μέσα από αυτή την προσπάθεια θέλουμε να συνεχιστεί η εκπαίδευση των παιδιών σας. Προτείνονται δραστηριότητες, οι οποίες έχουν απώτερο σκοπό να μην σταματήσουν τα παιδιά να μαθαίνουν, να ανακαλύπτουν, να δημιουργούν. Βασική προϋπόθεση είναι να γίνεται και εσείς παιδί, να χορέψετε, να σιγοτραγουδήσετε, να δημιουργήσετε. Επειδή αρκετοί γονείς δεν έχουν τα απαραίτητα εφόδια (π.χ. εκτυπωτή) για να εκτυπώσουν φύλλα εργασίας, εμείς θα σας προτείνουμε δραστηριότητες που εξάπτουν την φαντασία και την δημιουργικότητα των παιδιών. Εδώ θα δίνονται συμβουλές το πώς να πραγματοποιούνται οι δραστηριότητες. Για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνηση θέλετε μπορείτε να σχολιάσετε κάτω από τις αναρτήσεις, ή ακόμη μπορείτε να μας στέλνετε στα email των νηπιαγωγών ή να μας παίρνετε τηλέφωνο οτιδήποτε θέλετε. Εμείς είμαστε δίπλα σας γιατί πλέον από τόσο καιρό τα δικά σας παιδιά είναι και δικά μας. Να ξέρετε ότι μας λείπουν αρκετά και ανησυχούμε κι εμείς μαζί σας για την εκπαίδευση τους. Ευχαριστούμε πολύ που είστε δίπλα μας και ξέρουμε ότι όλοι προσπαθείτε το καλύτερο για τα παιδιά σας.