Το σχολείο μας

Το 1/θ Νηπιαγωγείο Στράτου στεγάζεται  σε κτήριο που αποτελεί προέκταση Παιδικού σταθμού/ ΚΔΑΠ του Δήμου Αγρινίου και βρίσκεται στην περιοχή Στράτος του Ν. Αιτ/νίας.  Αν και συνορεύει με το κτήριο του Παιδικού σταθμού που το φιλοξενεί, διαθέτει ξεχωριστή είσοδο και αυλή, αλλά κοινές εγκαταστάσεις ηλεκτρισμού και θέρμανσης  με αυτόν. Το κτήριο αποτελείται από μία αίθουσα διδασκαλίας, τουαλέτα, χολ, κουζίνα και εξωτερική αποθήκη.  Στο νηπιαγωγείο διδάσκει μία μόνιμη νηπιαγωγός, η οποία  ασκεί παράλληλα και τα καθήκοντα της Προϊσταμένης, μία αναπλήρώτρια εκπαιδευτικό ΠΕ 60 και μία εκπαιδευτικός ΠΕ06 Αγγλικής Γλώσσας. Ως βοηθητικό προσωπικό εργάζεται μία συμβασιούχος καθαρίστρια. Λειτουργεί ένα πρωινό υποχρεωτικό τμήμα , ενώ το μαθητικό δυναμικό του σχολικού έτους 2023-24 αποτελούν 15 μαθητές (7 κορίτσια και 8 αγόρια) εκ των οποίων οι 8 είναι νήπια και οι 7 προνήπια.  Επί του συνόλου 5 μαθητές μετακινούνται από όμορες περιοχές με ταξί μισθωμένο από την Περιφερειακή Δ/νση του νομού.

Το Νηπιαγωγείο Στράτου είναι ένα σχολείο με κουλτούρα συνεργασίας και εξωστρέφειας  και συνεργάζεται τα τελευταία 7 χρόνια με το 14ο Νηπιαγωγείο Αγρινίου στο σχεδιασμό και την υλοποίηση του ετήσιου προγραμματισμού, στην επιλογή και εκπόνηση των επιμέρους Προγραμμάτων κάθε  σχολικού έτους και σε επιπλέον  δράσεις  όταν οι συνθήκες είναι επιτρεπτικές και ευνοϊκές. Η συνεργασία αυτή τυγχάνει της στήριξης και καθοδήγησης της ΣΕΕ ΠΕ60.

Επίσης, πέραν των  δράσεων και εκπαιδευτικών προγραμμάτων διαφόρων επιστημονικών φορέων συμμετέχει ενεργά και στη δράση «Καινοτόμα Σχολεία» της Επιστημονικής Ένωσης για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (ΕΕΠΕΚ) και δραστηριοποιείται στην Κοινότητα Μάθησης της ΕΕΠΕΚ, προσβλέποντας στη συνεχή επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών του Συλλόγου Διδασκόντων του και στην προώθηση καινοτόμων εκπαιδευτικών πρακτικών.