ΜΑΣΚΑ (Μαθητές Ανακαλύπτουν Συναισθήματα Και Ανθρώπους) έργο etwinning στο νηπιαγωγείο μας.

Η πανδημία covid-19, που ταλανίζει όλη την ανθρωπότητα, μας επέβαλε τη χρήση της μάσκας ακόμα και μέσα στις σχολικές τάξεις αναδεικνύοντας την αναγκαιότητά της ως απαραίτητη για την επιβίωσή μας κι όχι μόνο σαν εποχικό αξεσουάρ.Με το έργο Μ.Α.Σ.Κ.Α. θα προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε στους μαθητές την γνώση ότι η μάσκα  που δεν ανακαλύφθηκε τώρα, αλλά διαχρονικά, είχε σημαντική θέση στην Τέχνη (π.χ. θέατρο), στον Πολιτισμό (π.χ. έθιμα, τελετές), αλλά και στην κοινωνικοποίηση και την ψυχολογία των ανθρώπων (π.χ. έκφραση συναισθημάτων).
Με δεδομένο ότι η μάσκα στα παιδιά στην ηλικία αυτή δυσχεραίνει την αντίληψη και συνείδηση των συναισθημάτων, το έργο θα προσπαθήσει να αποδώσει ψυχική ευεξία και λύσεις αυτορρύθμισης και συναισθηματικής αποφόρτισης των νηπίων σε σχέση με τη χρήση της μάσκας.
Θα προσπαθήσουμε να αντιληφθούμε ότι η μάσκα δεν είναι «εμπόδιο» στη ζωή μας. Μέσα από την εξοικείωση με τις διάφορες εκδοχές της, όπως τη συναντάμε σε διαφορετικούς πολιτισμούς αλλά και σε διαφορετικούς τομείς της ανθρώπινης κοινωνίας, θα αναπτύξουμε νέους τρόπους έκφρασης – λεκτικής και συναισθηματικής – και θα διαπιστώσουμε τη στενή σύνδεσή της με την τέχνη.

Μασκότ του έργου μας Ο Τιμολέων ένας χαριτωμένος χαμαιλέοντας που θα είναι η παρέα μας στο ταξίδι μας και στον χρόνο αλλά και σ’ όλη την υφήλιο για να γνωρίσουμε την ιστορία της μάσκας αλλά και τη χρησιμότητάς της σε διάφορους τομείς στη ζωή των ανθρώπων. Όλη αυτή η εμπλοκή των παιδιών στο ταξίδι αυτό  δεν γίνεται παρά για να τους τονώσει το συναίσθημα ότι η μάσκα υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει ….το πρόγραμμα έχει στόχο να βρει τρόπους ψυχικής αποφόρτισης των παιδιών από τη χρήση της μάσκας και με ότι αυτό συνεπάγεται.εικαστικά,πολιτισμικά, λαογραφικά κλπ. Οι χαμαιλέοντες είναι ζώα που μπορούν και αλλάζουν χρώματα γι’αυτό και επιλέχθηκε σαν μασκότ του έργου μας αφού κι εμείς με μια μάσκα μπορούμε να μεταμφιεστούμε σε κάτι άλλο….

Γειά σου!Είμαι ο Τιμολέων ο χαμαιλέοντας και αλλάζω συνέχεια χρώματα …τόσο που μπερδεύτηκα …τελικά ..τι χρώμα έχω?Μα όπως αλλάζω χρώμα έτσι αλλάζεις κι εσύ διάθεση έτσι δεν είναι ?Αν το ξανασκεφτώ μου αρέσει που αλλάζω συνέχεια χρώμα. Λοιπόν το ταξίδι μας ξεκινάει….Κάθε 15 μέρες θα σας επισκέπτομαι στο νηπιαγωγείο και θα σας βάζω μια αποστολή-ανακάλυψη….Μέχρι το τέλος θα σας ζητήσω 4 ανακαλύψεις!!!!!!!!!!!!! Σ ‘αυτό το υπέροχο παιχνίδι θα είναι μαζί σας κι άλλα παιδάκια από 6 ακόμα Νηπιαγωγεία: To Νηπιαγωγείο Διασποράς, Το Νηπιαγωγείο Σουληναρίου, το 4ο και το 24ο νηπιαγωγεία της καλαμάτας, το 1ο Νηπιαγωγείο Κυπαρισσίας και τέλος το Νηπιαγωγείο Φλαμουλίου Τρικάλων. Πάμε για να περάσουμε όμορφα!!!!!!! Καλό μας ταξίδι!!!!!