Διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου self-test από 1η Απριλίου 2022 στις σχολικές μονάδες

Δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ 1539, τεύχος Β, 1-4-2022 (επανεκτύπωση, λόγω διορθώσεων) σύμφωνα με το οποίο ο αριθμός των υποχρεωτικών αυτοδιαγνωστικών ελέγχων self-test για μαθητές και μαθήτριες μειώνεται σε έναν (1) από δύο (2) την εβδομάδα και συγκεκριμένα πριν από την Τρίτη κάθε σχολικής εβδομάδας και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη μετά από διακοπές εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας, ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την πρώτη ημέρα προσέλευσης στη σχολική μονάδα.

Η καταχώριση του αποτελέσματος γίνεται στην πλατφόρμα edupass και οι μαθητές/μαθήτριες υποχρεούνται κατά την είσοδό τους στη σχολική μονάδα να έχουν μαζί τους εκτυπωμένη την σχολική κάρτα με το αρνητικό αποτέλεσμα.

Πατήστε εδώ για να διαβάσετε το σχετικό ΦΕΚ