Στο Νηπιαγωγείο μας λειτουργούν 2 πρωινά τμήματα και 1 απογευματινό.

Το Σχολείο μας βρίσκεται σε μια προσηλιακή  και ειδυλλιακή τοποθεσία με προσανατολισμό( ανατολικό- δυτικό) δίπλα σε ένα πάρκο με βελανιδιές  από το 1977 σχεδόν που ιδρύθηκε. Από το 2007  έχουν δημιουργηθεί τα εξής:οργάνωση και στέγαση του δεύτερου τμήματος  και βοηθητικών  αιθουσών του σχολείου,διαμόρφωση του αύλειου χώρου, καθώς και μεταφορά της κινητής περιουσίας και του αρχειακού υλικού, μετά την συγχώνευση με τα Νηπιαγωγεία Χανδρινού ,Χατζή, Στενωσιάς, και Κρεμμυδίων το 2010. Σε συνεργασία με την σχολική επιτροπή  δημιουργήθηκαν: *δεύτερη αίθουσα διδασκαλίας *προθάλαμος  υποδοχής *αναγνωστήριο –βιβλιοθήκη νηπίων *τουαλέτες, αγοριών και κοριτσιών *γραφείο φύλαξης του αρχείου  των συγχωνευμένων Νηπιαγωγείων *εκθεσιακός χώρος για τα έργα των νηπίων του σχολείου *στρώσιμο της σκάλας με μοκέτα ασφαλείας και τοποθέτηση κουπαστής ασφαλείας.αίθουσα παραμυθιού – δανειστικής βιβλιοθήκης* δημιουργία παιδικής  χαράς στον αύλειο χώρο του Νηπιαγωγείου  σε συνεργασία με το Δήμο Πύλου Νέστορος και δωρεά ύψους 3000 ευρώ από την εταιρία Αmway(www.amwayacademy.com) .Σε συνεργασία με τους γονείς και με έσοδα από εορταγορές στρώθηκε  το προαύλειο με χλοοτάπητα ώστε να εξασφαλιστεί η ασφάλεια των νηπίων στα διαλείμματα και δημιουργήθηκε *αίθουσα θεάτρου και εκδηλώσεων  .

Προς  την κατεύθυνση για την υλοποίηση του κοινού οράματος, προσπαθούμε ώστε  το σχολείο μας  να  διατηρεί ουσιαστικές σχέσεις με τους γονείς και  την  τοπική κοινωνία ,να λειτουργεί αντισταθμιστικά ,να παρέχει στα παιδιά αισθητικές εμπειρίες και  να   προσφέρει γνώσεις και πολιτισμό .

η Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου

Παρασκευή Σαμπαζιώτη