ΠΑΣΧΑ 2022

Απρ 202215

Μέσα σε κλίμα δημιουργικότητας, ευφορίας και ομαδικής διάθεσης οι μαθητές του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού Σχολείου μας ετοίμασαν και σας παρουσιάζουμε τις Πασχαλινές τους κατασκευές!

Ευχετήριες Κάρτες, Καλαθάκια, Λαγουδάκια, εκμάθηση τεχνοτροπίας ντεκουπάζ Αγιογραφίας πάνω σε κεραμίδι, Βάψιμο αυγών!

ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ

ΠΑΣΧΑ 2              1

3              2

ΣΕ ΚΕΡΑΜΙΔΙΑ 1 ΣΕ ΚΕΡΑΜΙΔΙΑ 2

ΣΕ ΚΕΡΑΜΙΔΙ

ΠΑΣΧΑ 1 ΠΑΣΧΑ 3

.Σ. ΝΗΠ ΓΕΙΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΠΑΣΧΑ

Καλή Ανάσταση!!!

από κάτω από: Γενικά| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΑΣΧΑ 2022

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Λίγα λόγια για το σχολείο μας!

Το Νηπιαγωγείο Σκουτεράς βρίσκεται στο Νότιο άκρο του οικισμού Σκουτεράς της ομώνυμης Τοπικής Κοινότητας Δημοτικού Διαμερίσματος Παναιτωλικού Δήμου Αγρινίου, μέσα σε ένα καταπράσινο ειδυλλιακό τοπίο. Απέχει 13 χλμ από το Αγρίνιο. Αποτελείται από ένα κτίριο, κατασκευής  δεκαετίας του 1970 χτισμένο σε οικόπεδο τριών περίπου στρεμμάτων. Η τοιχοποιία του  είναι από πέτρα και η σκεπή του από κεραμίδια. Το κτήριο χρησιμοποιείται από το  Δημοτικό Σχολείο και το Νηπιαγωγείο Σκουτεράς. Συνολικά διαθέτει δύο αίθουσες διδασκαλίας για το Δημοτικό Σχολείο, μια αίθουσα για το Νηπιαγωγείο, μια αίθουσα μικρότερη πολλαπλών χρήσεων (ευελπιστούμε ότι με το πέρας της πανδημίας θα τη μετατρέψουμε σε αίθουσα Υπολογιστών) και ένα γραφείο  για τη διεύθυνση και το εκπαιδευτικό προσωπικό. Οι αίθουσες διδασκαλίας έχουν επένδυση από ξύλο σε ύψος περίπου 1,5 μέτρων. Από βοηθητικούς χώρους έχει μια αποθήκη και ένα υπόστεγο. Διαθέτει δανειστική βιβλιοθήκη η οποία στεγάζεται σε μια από τις αίθουσες διδασκαλίας.

Το Σχολείο μας (πατήστε εδώ)

Απρίλιος 2022

Σαν σήμερα

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.