Δοντάκια πλυμένα… ποτέ νικημένα!

0

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΚΟΠΗΣ ΣΗΤΕΙΑΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 28-05-2017

Η ανάγνωση του παραμυθιού “Δόνα Τερηδόνα και το μυστικό της γαμήλιας τούρτας”  ήταν αρκετή για να ασχοληθούμε με τη στοματική υγιεινή και τα δόντια.

9789602191163-200-0097402Μιλήσαμε για τις τροφές που χαλούν τα δοντάκια μας καθώς και για την καθημερινή περιποίηση που πρέπει να κάνουμε σε αυτά. Ξέραμε για τα την οδοντόβουρτσα και την οδοντόκρεμα και μάθαμε για το οδοντικό νήμα και τα μεσοδόντια.

Στη συνέχεια, φτιάξαμε αυτοσχέδιες μασέλες με πλαστελίνη και φασόλια. Μετρήσαμε δοντάκια και μάθαμε ότι το σύνολο των δοντιών ενός ενήλικα είναι 32.

Αυτοσχέδιες Μασέλες

Μέτρηση φασολιών για δημουργία σωστής οδοντοστοιχίας

Δημιουργήσαμε και αυτοσχέδιες οδοντόβουρτσες από πλαστελίνη, γλωσσοπίεστρα, οδοντογλυφίδες και σφούγγαρι και μάθαμε το σωστό τρόπο βουρτσίσματος των δοντιών.

Λαμπερά χαμόγελα...χαχαχα

Λαμπερά χαμόγελα…χαχαχα

Σωστό Βούρτσισμα = Υγιές Χαμόγελο

Χαμογελάστεεε!!!

Μιλήσαμε για τις τροφές που δημιουργούν τερηδόνα και που πρέπει να αποφεύγουμε ακόμα και αν μας αρέσουν! Και αποφασίσαμε να φτιάξουμε ένα αυτοσχέδιο επιτραπέζιο παιχνίδι Στοματικής Υγιεινής.

Σχεδιασμός Επιτραπέζιου Παιχνιδιού Δοντιών

Για πιόνια χρησιμοποιήσαμε μεγάλα φασόλια με διαφορετικά χρώματα .

Έτοιμοι για παιχνίδι!

Τέλος, τοποθετήσαμε όλες μας τις δημιουργίες για τη στοματική υγιεινή στο Μουσείο “Το  Δόντι” . Εκεί, έχουν τη δυνατότητα να δουν και να ενημερωθούν και οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου  ώστε να έχουομε όλοι μας λαμπερά και υγιή χαμόγελα!

Γιατί, μην ξεχνάτε…

…Δοντάκια Πλυμένα, Ποτέ Νικημένα!!!