Αν κάθε μέρα…

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα αποταμίευσης (31.10) μιλήσαμε για τη σημασία τόσο της οικονομικής αποταμίευσης όσο και για την αξία της προσπάθειας κατάκτησης ενός στόχου, κατανοώντας οι μαθητές ότι για να πετύχουν κάτι μεγάλο αρκεί κάθε ημέρα να προσπαθούν για κάτι μικρό.
Στην επίτευξη αυτού το μαθησιακού στόχου συνέβαλε ως προβληματισμός η ανάγνωση του παραμυθιού «Αν κάθε μέρα» του κου Αντώνη Παπαθεοδούλου. Έπειτα οι μαθητές μίλησαν σχετικά με τους δικούς τους στόχους για το μέλλον και τι πρέπει οι ίδιοι να κάνουν κάθε ημέρα ώστε σε μερικά χρόνια να απολαύσουν τους καρπούς των πράξεων τους.
IMG 4074 IMG 4067 1 IMG 4069 1
Φυσικά συζητήσαμε για όσα τους κάνουν ευτυχισμένους και δεν έχουν αξία οικονομική αλλά συναισθηματική, που είναι υψίστης σημασίας, κατηγοριοποιώντας τα σε αντιπαράθεση με όσα τους κάνουν χαρούμενους αλλά κοστίζουν.

Έπειτα, αναφέρθηκαν παροιμίες για την αποταμίευση.

Τέλος, οι μαθητές έφτιαξαν τους δικούς τους κουμπαράδες.
IMG 4066 IMG 4071 IMG 4072