ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Το νηπιαγωγείο Σκάλας ανήκει στη Διεύθυνση Α/θμιας Εκπαίδευσης Κεφαλληνίας της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ιονίων νήσων και στον Δήμο Αργοστολίου στην Κεφαλονιά.

Βρίσκεται στο κέντρο του χωριού Σκάλα (δίπλα από την εκκλησία της Σκάλας) του Δήμου Αργοστολίου.

Συστεγάζεται με το Δημοτικό Σχολείο Σκάλας  σε ένα σύγχρονο διώροφο κτίριο. Η πρόσβαση σε αυτό μπορεί να γίνει από την κεντρική είσοδο του ισογείου.

Η κύρια είσοδος – έξοδος βρίσκεται δυτικά και αφορά την προσέλευση των μαθητών κατά την έναρξη και λήξη των μαθημάτων. Υπάρχει και μία δευτερεύουσα αυλόπορτα ανατολικά.

Το διδακτήριο διαθέτει εκτός του κλιμακοστασίου, μικρή θεατρική σκηνή εντός διδακτικής τάξης, βιβλιοθήκη εντός διδακτικής τάξης και λίγους βοηθητικούς χώρους όπως: τουαλέτες αγοριών κοριτσιών, τουαλέτα εκπαιδευτικών, τουαλέτα για άτομα με αναπηρία, μία μικρή αποθήκη, γραφείο δασκάλων και γραφείο διευθύντριας.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ (2023-2024)

Kανελλοπούλου Αθανασία  ΠΕ60