H Ταινία μας “η γειτονιά της αγάπης”

Η ταινία μας δημιουργήθηκε μέσα στα πλαίσια του 10ου Διεθνή Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών Μικρού Μήκους «Σινεμά διάβασες; » αλλά και μέσα στα πλαίσια δράσεων που από κοινού πραγματοποιεί το Νηπιαγωγείο μας ,το 3ο Νηπιαγωγείο Κισάμου Χανίων, με το Αννουσάκειο Θεραπευτήριο Κισάμου. Να σας γνωστοποιήσουμε ότι το Νηπιαγωγείο μας βρίσκεται στην ίδια γειτονιά με το Αννουσάκειο, τον Παιδικό Σταθμό Κισάμου και συστεγάζεται με το 3ο Δημοτικό Σχολείο Κισάμου. Σε τακτά χρονικά διαστήματα και ενόψει διαφόρων γιορτών πχ γιορτή τρίτης ηλικίας, Χριστούγεννα, Απόκριες, Πάσχα πραγματοποιούμε συναντήσεις των παιδιών με τους φιλοξενούμενους του Αννουσάκειου. Αυτές οι συναντήσεις δίνουν μεγάλη χαρά  στα παιδιά , στους ηλικιωμένους, στους εκπαιδευτικούς αλλά και στο προσωπικό του Αννουσάκειου Ιδρύματος.

Η ταινία μας είναι μυθοπλασία αλλά εμπνεύστηκε από  πραγματικό γεγονός που ήταν η γιορτή τρίτης ηλικίας που πραγματοποιήθηκε στις αρχές του Οκτωβρίου στο νηπιαγωγείο μας.

Τα γυρίσματά της άρχισαν μέσα στις χριστουγεννιάτικες διακοπές και τελείωσαν στις 28 Ιανουαρίου 2020. Τα παιδιά χάρηκαν πάρα πολύ , δέθηκαν πολύ με τη γιαγιά Γεωργία και τους φιλοξενούμενους του Αννουσάκειου. Οι ηλικιωμένοι  μάλιστα εξομολογήθηκαν ότι μαζί με τα παιδιά ξαναγίνονται και αυτοί παιδιά…

Είχαμε την τιμή να διακριθεί από τον 10 Διεθνή Διαγωνισμό και στις αρχές του Μάρτη να μας ανακοινώσουν ότι πήραμε , μαζί με το Δημοτικό Σχολείο Βατόλακκου το πρώτο Βραβείο στην κατηγορία “Νοιάζομαι και δρω” .

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΑΙΝΙΑΣ

Η γιαγιά της γειτονιάς μας ζει στη μοναξιά. Συχνά παρακολουθεί τα παιδιά που παίζουν το διάλειμμα. Μια μέρα ένα απ΄ τα κορίτσια του σχολείου τη βλέπει στα κάγκελα και με τον τρόπο του την πλησιάζει. Το ίδιο κάνουν και τα άλλα παιδιά και η νηπιαγωγός. Της ανοίγουν την πόρτα. Η γιαγιά χαίρεται, ξεχνά για λίγο τη μοναξιά της κι η επαφή με τα παιδιά την ξανακάνει παιδί. Μια μέρα της έρχεται πρόσκληση από το ίδιο νηπιαγωγείο για τη γιορτή της τρίτης ηλικίας. Στη γιορτή αυτή συμμετέχουν ηλικιωμένοι που μένουν στο Αννουσάκειο ίδρυμα που βρίσκεται στην ίδια γειτονιά. Στη γιορτή αυτή μικρά και μεγάλα “παιδιά”, άνθρωποι που ξέρουν να χαίρονται τη ζωή διασκεδάζουν παρέα! Η γιαγιά χαίρεται και αναπτύσσει φιλίες, μα πιο πολύ δένεται με την κυρία Άννα. Την επόμενη κιόλας μέρα, η κ. Άννα την ξεναγεί στο ίδρυμα που ζει και η γιαγιά ενθουσιάζεται. Παίρνει τη μεγάλη απόφαση να αφήσει τη μοναξιά της και να πάει να ζήσει με τη μεγάλη οικογένεια του Αννουσάκειου. Μαζί θα χαίρεται και την αγάπη των μικρών της φίλων που αρκετά συχνά έρχονται σε επαφή με τους αγαπημένους τους γείτονες!!!

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ

Έλαβαν μέρος οι μαθητές

Αθανασούλα Μαρία, Ανδρονικάκης Αλέξανδρος, Βεργεράκης Θανάσης,            Γεωργακάκης Γεώργιος, Γοναλάκης Θανάσης, Ζαφειρούδης Στέλιος,          Κολοκοτρωνάκης Νίκος, Κωσταριδάκης Αναστάσιος, Λεφάκη Πολύμνια, Μαρεντάκης Σταύρος, Μιχελιουδάκη Λεϊλά, Μπατσάκη Μαρία- Νεφέλη, Μπαχού Φίλιππος, Μπελεχάκη Μανώλια, Μπελεχάκης Χρήστος- Ιωάννης, Μπεντή Σοφία, Μπερτάκη Μαρία, Νικολόπουλος Αλέξανδρος, Ν. Ε, Ξυδάκη Μαρία- Μυρτώ, Πετροπούλου Άρτεμις, Σαϊέρι Χαλίτ, Σταυρουλάκης Βασίλης, Τατέλου Μαρία, Τσικαλάκης Αντώνης, Τσιχλάκης Στέλιος, Τσουρουνάκη Ελευθερία, Φ. Μ., Φάτσια Πάμελα, Φραντζεσκάκη Κλειώ, Χαραλαμπάκης Βασίλης, Χουρδάκη Ειρήνη,

Αφηγήτρια : Μπερτάκη Μαρία

Γιαγιά : Γεωργία Τσιτσιριδάκη

Φίλη γιαγιάς : Πλευράκη Άννα

Ταχυδρόμος : Γεωργιλάκης Γεώργιος

Επίσης συμμετείχαν:

Βερυκάκης Αντώνιος. Βιδαλάκη Αικατερίνη, Γεωργιλά Αργυρώ, Δασκαλάκης Μιχάλης, Καυκιά Αγγελική, Κουκουνάκης Νεκτάριος, Κουφογιαννάκη Αλεξία, Μαραγκουδάκης Γεώργιος, Μαρεντάκης Μιχάλης, Μπελέγρης Γεώργιος, Σαμψάκη Πηνελόπη, Χατζηιωάννου Κλειώ

Μουσική Επιμέλεια- Προγραμματισμός Δημόπουλος Γιώργος

Τραγούδι «Χάρη σε σένα άλλαξα»

Στίχοι : Αννουσάκη Γιάννα Μουσική : Χαχλάκης Γιώργος Ενορχήστρωση : Χορευτάκης Γιάννης Ερμηνεία : Χαχλάκης Γιώργος

ΣΕΝΑΡΙΟ Βερυκάκη Λένα

ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ Βερυκάκη Λένα Γλεντουσάκης Κώστας

ΕΙΚΟΝΟΛΗΠΤΗΣ – MONTAZ Γλεντουσάκης Κώστας

SCRIPT Φουντουλάκης Γιάννης

ΒΟΗΘΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ Φουντουλάκη Τόνια

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΠΛΑΤΟ Μουντάκη Πολύμνια

Σχολικό Έτος 2019-20

Κατηγορίες: ΤΑΙΝΙΕΣ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.