Επίσκεψη στο μουσείο σχολικής ζωής Ποταμίδας και στον νερόμυλο του χωριού

Χθες, Παρασκευή 9 Μαίου, είχαμε τη μεγάλη χαρά να επισκεφτούμε, στο χωριό Ποταμίδα Κισάμου, το μουσείο σχολικής ζωής και τον ανακαινισμένο παραδοσιακό νερόμυλο του χωριού. Ξεναγός μας και στους δυο προορισμούς ήταν η κ. Κατερίνα Στρατάκη- Ψαράκη, συνταξιούχος δασκάλα. Και πρέπει να το ομολογήσουμε….Ήταν καταπληκτική!!! Ευγενική, φιλόξενη και φυσικά πολύ κατατοπιστική….

Πριν μπούμε στο μουσείο σχολικής ζωής (έργο δικό της και του συζύγου της του κ. Γιάννη Ψαράκη, όπως μας είπε εμπιστευτικά η κυρία μας) μπήκαμε πρώτα στη μηχανή του χρόνου…Μαζί μας μπήκε και η κυρία μας, μα και η κυρία Κατερίνα….Αναπτύξαμε πολύ μεγάλη ταχύτητα και σε λίγο βρεθήκαμε πίσω στο χρόνο και σ΄ ένα σχολείο που μαθητές ήταν οι παππούδες ,οι προπαππούδες μας, οι γιαγιάδες και οι προγιαγιάδες μας…..

Είδαμε τα βιβλία που διάβαζαν τότε,τα τετραδιά τους,παλιούς χάρτες,εικόνες, φωτογραφίες από τα παλιά. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Είδαμε τα θρανία που καθόταν , OLYMPUS DIGITAL CAMERA

και η κυρία Κατερίνα μας έμαθε να γράφουμε με φτερό και με πένες, OLYMPUS DIGITAL CAMERA

αλλά και να βγάζουμε φωτοτυπίες από ένα αυτοσχέδιο φωτοτυπικό, όπως έκαναν παλιά…..OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Έπειτα μας είπε να κάτσουμε στα παλιά θρανία και ανέλαβε να μας κάνει μάθημα . OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Πήρε ένα απ΄ τα παλιά βιβλία και άρχισε να μας διαβάζει …..OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Το μάθημα που μας έκανε ήταν για τους μεταξοσκώληκες…Και ξέρετε γιατί;;; Εκεί, σε μια γωνιά του παλιού σχολείου, η κ. Κατερίνα φιλοξενεί πραγματικούς μεταξοσκώληκες που εμείς ,ποτέ δεν είχαμε δει στη ζωή μας, ούτε και γνωρίζαμε πόσο χρήσιμοι ήταν τόσο παλιά όσο και σήμερα.

Μάλιστα, στη συνέχεια, πήγαμε και τους παρατηρήσαμε. Τους αγγίξαμε, τους ταίσαμε, είδαμε πως φτιάχνουν το κουκούλι τους…. Η κ. Κατερίνα μας έδειξε και ένα μαντίλι ολομέταξο που είχε φτιάξει η γιαγιά της στον αργαλειό. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ήταν μια μοναδική για μας εμπειρία….

Μετά το μάθημα βγήκαμε διάλλειμα….Κάναμε πικνικ στον υπέροχα διαμορφωμένο, από τον πολιτιστικό σύλλογο Ποταμίδας, εξωτερικό χώρο του σχολείου και γευτήκαμε πολλές λιχουδιές που η κ. Κατερίνα ετοίμασε για μας…..OLYMPUS DIGITAL CAMERA

και φυσικά παίξαμε στην παιδική χαρά….OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Αφού “χορτάσαμε” παιχνίδι ,αποχαιρετήσαμε το υπέροχο αυτό σχολείο του χθες, αφού προηγουμένως δεχθήκαμε να πάρουμε μαζί μας μερικούς μεταξοσκώληκες ,για να τους φιλοξενήσουμε και μεις στο δικό μας σχολείο. Μπήκαμε πάλι στη μηχανή του χρόνου και ήρθαμε πάλι στο σήμερα…..Και ξεκινήσαμε για τον δεύτερο προορισμό μας, τον ανακαινισμένο παραδοσιακό νερόμυλο της Ποταμίδας… Μια επίσκεψη που αποτελεί συνέχεια του προγράμματός μας για την παραδοσιακή κρητική δίαιτα-διατροφή.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Είδαμε πού ο μυλωνάς έβαζε το σιτάρι,  τις πέτρες που γύριζαν και το αλέθαν και στη συνέχεια από που έβγαινε το αλεύρι με το οποίο γίνεται το ψωμί μας αλλά και τόσα άλλα απαραίτητα για τη διατροφή μας…. Πήγαμε και έξω από τον νερόμυλο και είδαμε τα μεγάλα αυλάκια που περνούσε το νερό για να δώσει στο μύλο τη δύναμη και να μπορέσει να δουλέψει….

Η αλήθεια είναι ότι , και από αυτήν την επίσκεψη μάθαμε πολλά, χρήσιμα και ουσιαστικά πράγματα και φυσικά περάσαμε , όπως καταλαβαίνετε , πολύ όμορφα…..

Σ΄ ευχαριστούμε πολύ κυρία Κατερίνα….

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.