Θεματική Ενότητα: Ενδιαφέρομαι και ενεργώ – Κοινωνική συναίσθηση και ευθύνη Υποθεματική: Αλληλοσεβασμός, διαφορετικότητα

Τίτλος:Ανάπυξη του Αλληλοσεβασμού και της Διαφορετικότητας σε παιδιά σχολικής ηλικίας.

Η ανάγκη της δημιουργίας ενός προγράμματος που προωθεί τη διαφορετικότητα και τον αλληλοσεβασμό σε παιδιά προσχολικής ηλικίας προκύπτει από τις συνθήκες ενός συνεχώς μεταλασσόμενου κόσμου που έει να επιδείξει σημαντικά επιστημονικά και τεχνολογικά επιτεύγματα, υστερεί ωστόσο στην ανάλογη επίδειξη αξιακών τρόπων ζωής και συνύπαρξης, Φαινόμενα βίας, ρατσισμού και εγωιστικών διαθέσεων αυξάνονται ανησυχητικά και κρούουν τον κώδωνα κινδύνου μιας ευρύτερης κοινωνικής παθογένειας
Στοχευμένες Δεξιότητες
Δεξιότητες μάθησης
Κριτική σκέψη, επικοινωνία, συνεργασία, δημιουργικότητα
Δεξιότητες ζωής
κοινωνικές δεξιότητες, ενσυναίσθηση, ευαισθησία, προσαρμοστικότητα, ανθεκτικότητα, υπευθυνότητα, πρωτοβουλία
ΜΙΤ δεξιότητες τεχνολογίας και της επιστήμης
Ψηφιακές ανθρωπιστικές επιστήμες, συνδυαστικές δεξιότητες ψηφιακής τεχνολογίας επικοινωνίας και συνεργασίας
Δεξιότητες του νου
Επίλυση προβλημάτων, μελέτη περιπτώσεων

Στόχοι του προγράμματος
 Αυτοσεβασμός:
απαριθμούν θετικές ιδιότητες ως χαρακτήρες και δεξιότητες που έχουν έχουν τα ίδια, αναγνωρίζουν λάθη που κάνουν και προσπαθούν να αυτοβελτιώνονται.
 Σεβασμός προς τους άλλους:
Ακούνε προσεκτικά τους άλλους που μιλούν, λαμβάνουν το λόγο σε ένα διάλογο όταν τους δίνεται κάνοντας ένα διακριτικό σήμα.
Περιμένουν τη σειρά τους όταν οι άλλοι μιλούν χωρίς να διακόπτουν
Λαμβάνουν υπόψη τις απόψεις των άλλων και σκέφτονται πάνω σε αυτές
Μιλούν χωρίς να προσβάλλουν τις ιδέες των άλλων.
 Να κατανοούν γνωστικά χαρακτηριστικά συμπεριφορών σεβασμού:
Συζητούν για μορφές σεβασμού κατανοώντας τη σημασία τους.
Αντιλαμβάνονται το νόημα ιστοριών που αναφέρονται σε καταστάσεις επίδειξης ή μη σεβασμού.
Μπορούν να απαριθμούν και να αναφέρουν θετικά χαρακτηριστικά των συνομηλίκων τους.
Διαχωρίζουν συμπεριφορές που δεν σέβονται τα δικαιώματα των άλλων και δεν προάγουν σεβασμό προς τον εαυτό και τους άλλους.
Αναγνωρίζουν μορφές ασέβειες και να τις αποφεύγουν
Κατανοούν γνωστικά διλήμματα και εξετάζουν βάσει ποιων παραμέτρων μπορούν να επιλυθούν όσο γίνεται αποτελεσματικότερα
 Να υιοθετήσουν τα παιδιά τρόπους συμπεριφοράς που δηλώνουν σεβασμό:
Να επιλύουν με τρόπο δημιουργικό τις μεταξύ τους διαφωνίες χωρίς τη χρήση οποιασδήποτε μορφής βίας.
Να εκφράζουν τις διαφωνίες μεταξύ τους χωρίς να προσβάλλουν ο ένας τον άλλον.
Να υιοθετήσουν στάσεις σεβασμού απέναντι σε ενήλικες.
 Να επιδεικνύουν ανεκτικότητα και σεβασμό στη διαφορετικότητα.
Να αναγνωρίζουν οτι όλοι είμαστε ίδιοι και διαφορετικοί.
Να σέβονται τη διαφορετικότητα των άλλων εμπλουτίζοντας τις γνώσεις και δεξιότητές τους μέσα από αυτή.
Να επιλύουν ομαλά τις διαφορές τους.

Αξιολόγηση: Θα τεθούν ερωτήματα για διάλογο,αναστοχασμό και εξαγωγή συμπερασμάτων .Εφαρμογή πινάκων για καταγραφεί συμπεριφορών με αρνητικό ή θετικό πρόσημο ( αυτοξιολόγηση ).