Σχολικό έτος 2023-2024

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα eTwinning με θέμα:
“Δημιουργικότητα χωρίς σύνορα” – “Creativity without borders”
z1

Creativity for children above borders

To συγκεκριμένο έργο etwinning στοχεύει στην ανάπτυξη της δημιουργικότητας των μαθητών. Η δημιουργία είναι ένα εν δυνάμει χαρακτηριστικό που υπάρχει σε κάθε παιδί και το οποίο μπορεί να αναπτυχθεί σε ένα πλούσιο σε ερεθίσματα κοινωνικο-εκπαιδευτικό περιβάλλον. Όλα τα παιδιά είναι δημιουργικά και μπορούν, με τα κατάλληλα ερεθίσματα, να παράγουν ιδέες, προτάσεις, λύσεις που χαρακτηρίζονται από καινοτομία, πρωτοτυπία και αξία. Μέσα από αυτό το έργο, μαθαίνουμε στα παιδιά να σκέφτονται ανεξάρτητα, να βλέπουν ένα πρόβλημα από πολλές οπτικές γωνίες, αυξάνουμε την αυτοπεποίθησή τους, τα αφήνουμε να συμμετέχουν ενεργά. Δημιουργικότητα σημαίνει καινοτομία, αυτοσχεδιασμός και βρίσκεται έξω από αυτά που διδασκόμαστε συνήθως. Η δημιουργικότητα κάνει τη διαφορά.

Είμαστε έτοιμοι για ένα υπέροχο ταξίδι δημιουργικότητας!!!