#ErasmusDays 2021!

#Erasmus Days 2021!
Me τη διοργάνωση ενός e Twinning live event https://live.etwinning.net/events/event/233822
(14/10/2021) , με έκθεση υλικού Erasmus +σχεδίων που υλοποιεί το σχολείο μας και με μια όμορφη εκδήλωση με τη συμμετοχή των παιδιών γιορτάσαμε και φέτος τις ERASMUS DAYS ! Δείτε εδω το βιντεάκι μας!
Τι είναι οι Erasmus Days

Οι Erasmus Days είναι όλες οι  δράσεις των ωφελούμενων της Erasmus+ δράσης  και οι δικές μας ανάμεσα σ αυτές , με τις οποίες γιορτάζουμε το πρόγραμμα Erasmus+ στην Ευρώπη και πέραν αυτής. Είναι οι δράσεις όλων όσων υλοποιούν  ή παίρνουν μέρος σε εγκεκριμένο σχέδιο.

Στόχος της διοργάνωσης είναι η προβολή των ευρωπαϊκών αξιών, των πλεονεκτημάτων της κινητικότητας και της συμμετοχής σε ένα εγκεκριμένο σχέδιο, και των αποτελεσμάτων των σχεδίων αυτών .Πρόκειται για μια πρωτοβουλία που ξεκίνησε να υλοποιείται το 2017 και εξακολουθεί να πραγματοποιείται σε 3 συγκεκριμένες ημέρες κάθε χρόνο. Οι Erasmus Days λειτουργούν ως ευκαιρία για την αναδιαμόρφωση και ενδυνάμωση της εμπιστοσύνης όλων στο πρόγραμμα Erasmus+.

Ποιο είναι το περιεχόμενό τους

Οι Erasmus Days 2021 έχουν στόχο την προβολή του προγράμματος και των εγκεκριμένων σχεδίων, και την ανάδειξη φορέων που υλοποιούν ή υλοποίησαν σχέδια κατά την προγραμματική περίοδο 2014-2020.
Περιλαμβάνουν σχέδια που επικεντρώνονται σε αξίες και θεματικές όπως:
• Απόφοιτοι
• Μαθητεία
• Πολιτισμός & κληρονομιά
• Εξ αποστάσεως εκπαίδευση
• Οικολογία
• Οικονομία
• Υγεία
• Κοινωνική ένταξη
• Αλληλεγγύη
• Άλλα

Πώς πραγματοποιούνται

Μπορούν να υλοποιηθούν διαδικτυακές ή / και δια ζώσης δραστηριότητες, εφόσον το επιτρέπουν οι συνθήκες και να αξιοποιηθεί κάθε μέσο διαθέσιμο.

Πώς παίρνετε μέρος

Για να πάρετε μέρος στις Erasmus Days 2021 η διαδικασία είναι απλή. Το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι να ακολουθήσετε τα παρακάτω 3 βήματα:

1. Διοργανώνετε μια εκδήλωση με στόχο την προβολή του αντίκτυπου του εγκεκριμένου σας σχεδίου ή την εμπειρία των δικαιούχων. Εάν έχετε ήδη ξεκινήσει να σχεδιάζετε κάποια εκδήλωση, θεωρείστε τις #ErasmusDays ως μια ευκαιρία για τη μέγιστη προβολή της.

2. Κάνετε εγγραφή της εκδήλωσής σας στον διαδικτυακό τόπο #ErasmusDays και κατεβάζετε το ψηφιακό υλικό επικοινωνίας.

Και μπορεί οι μέρες Erasmus να έχουν περάσει αλλά εμείς ανανεώνουμ ε το ραντεβού του χρόνου τις ίδιες μέρες!

Επιμέλεια άρθρου : Άννα Μαγκιώση