Παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος

Γιορτάζοντας την παγκόσμια ημέρα για το περιβάλλον στο σχολείο μας! (5 Ιουνίου 2020)

Η Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 5 Ιουνίου και αποτελεί την κύρια εκδήλωση του ΟΗΕ για την ενημέρωση του παγκόσμιου κοινού σχετικά με περιβαλλοντικά προβλήματα που αντιμετωπίζει η ανθρωπότητα.

Πως γιορτάσαμε την ημέρα αυτή στο σχολείο μας :

Χαρήκαμε τη φύση, παίξαμε, τραγουδήσαμε,μιλήσαμε για το περιβάλλον και ζωγραφίσαμε !

Φτιάξαμε τη δική μας αφίσα για την προστασία του περιβάλλοντος

Αποτυπώσαμε τις σκέψεις μας σε χαρτί και με τις ζωγραφιές μας φτιάξαμε ένα ηλεκτρονικό βιβλίο! Αν και τα παιδιά εστίασαν στο δάσος κυρίως, βγήκε μια πολύ όμορφη δουλειά!
Δείτε το βιβλίο μας εδώ : https://www.storyjumper.com/book/read/83835915/sort-story

Συνθέσαμε το δικό μας ποίημα με θέμα : ” Το χαρούμενο λιβάδι”

Τα παιδιά στέλνουν το δικό τους μήνυμα με έναν μοναδικό τρόπο!

Τέλος ανταλλάξαμε εργασίες με παιδιά από σχολεία του εξωτερικού, ενώνοντας τις φωνές μας για άμεση προστασία του περιβάλλοντος!

Επιμέλεια άρθρου: Άννα Μαγκιώση