Συμμετοχή εκπαιδευτικών σε διαδικτυακό σεμινάριο του Saferinternet4kids

Συμμετοχή των εκπαιδευτικών του σχολείου μας στο διαδικτυακό σεμινάριο του Saferinternet4kids ,τη Δευτέρα 21.11.2022 με θέμα :

“H υπερβολική ενασχόληση με το διαδίκτυο και ο διαδικτυακός εκφοβισμός ”    με εισηγήτρια την κ Δούρου.

Γιατί ο εκπαιδευτικός πρέπει να εκπαιδευτεί και να ενημερώνεται συνεχώς αν θέλει να διδάξει σωστά τον ψηφιακό εγγραμματισμό στα παιδιά!

Η πολύ ενδιαφέρουσα δίωρη ομιλία της κ Δούρου  κάλυψε απόλυτα το θέμα  και έγιναν οι απαραίτητες διευκρινίσεις στις  απορίες των συμμετεχόντων.

saferinternet4kids certification 21 Νοεμβ 2022 2 saferinternet4kids certification 21 Νοεμβ 2022 1

Το  Διαδίκτυο αποτελεί πλέον αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας των μαθητών μας, προσφέροντάς τους μια πληθώρα υπηρεσιών και πλεονεκτημάτων,ταυτόχρονα όμως, αρκετοί είναι και οι κίνδυνοι που ελλοχεύουν από τη μη σωστή χρήση του.

Θα πρέπει επομένως να είμαστε επαρκώς ενημερωμένοι για να μπορούμε να αναγνωρίζουμε και να αντιμετωπίζουμε αυτούς τους κινδύνους και  να μπορούμε να προστατεύσουμε τους εαυτούς  και τα παιδιά μας.Πόσο μάλλον εμείς οι εκπαιδευτικοί!

Επιμέλεια άρθρου : ‘Αννα Μαγκιώση