Νηπιαγωγείο Ριζαριού : 2η κινητικότητα στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγρ/τος Erasmus +ΚΑ229 “My culture, your culture, our culture”

Στα πλαίσια της δράσης ΚΑ229 ,του τομέα σχολικών συμπράξεων του ευρωπαϊκού προγράμματος  Erasmus +με τίτλο: «My cultureyour cultureour culture» πραγματοποιήθηκε την τελευταία εβδομάδα εβδομάδα του Ιουνίου η 2η κινητικότητα του προγ/τος κατά τη διάρκεια της οποίας, οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί επισκέφτηκαν  την όμορφη πρωτεύουσα της Λιθουανίας  Vilnius  προκειμένου να γνωρίσουν καλύτερα την κουλτούρα μιας άλλης Ευρωπαϊκής χώρας , συμμετέχοντας σε εξαιρετικά ενδιαφέρουσες δραστηριότητες που επιλέχτηκαν για τον σκοπό αυτό.

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα που ενώνει εκπαιδευτικούς και μαθητές της Ευρώπης και τους δίνει την ευκαιρία να ανταλλάξουν, ιδέες κι απόψεις για τα εκπαιδευτικά συστήματα άλλων χώρων, να γνωρίσουν την κουλτούρα άλλων λαών, αλλά και να επεξεργαστούν διάφορα θέματα από κοινού, δίνοντας η κάθε χώρα το δικό της χρώμα.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα με τίτλο «My cultureyour cultureour culture» έχει ως θέμα την ευαισθητοποίηση των παιδιών σε θέματα πολιτισμού και λαϊκής  παράδοσης. Το εταιρικό σχολείο που μας υποδέχτηκε είναι το Νηπιαγωγείο Vilniaus r. Mickunu vaiku lopselis- darzelis, που λειτουργεί ως πρότυπο στην περιοχή του με πολύ αξιόλογες δράσεις .Στην κινητικότητα συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Μαγκιώση Άννα και Παπαγιάννη Αικατερίνη

Ο κύριος στόχος του έργου είναι να αυξήσει την ευαισθητοποίηση των λαών της Ευρώπης σχετικά με τα προβλήματα που δημιουργούνται από την απουσία πολιτισμικού γραμματισμού που οδηγεί στην κατανόηση ότι είναι καθήκον όλων μας η προστασία της πολιτιστικής μας κληρονομιάς μέσω δραστηριοτήτων πολιτιστικής εκπαίδευσης που ξεκινούν από την προσχολική ηλικία.

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν εκπαιδευτικοί από Πολωνία, Πορτογαλία, Ιταλία, Λιθουανία  κι Ελλάδα η οποία είναι και το σχολείο συντονισμού. Το σχολείο που εκπροσωπεί τη χώρα μας είναι το Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων  που είναι  προς τιμή μας και το συντονιστικό σχολείο με  κύρια συντονίστρια του όλου έργου τη Διευθύντρια του κ. Μαγκιώση Άννα.

Το πρόγραμμα φιλοξενίας περιελάμβανε ενημέρωση για το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας, εθιμοτυπικές επισκέψεις και συναντήσεις με εκπροσώπους της τοπικής αυτοδιοίκησης, επισκέψεις σε μουσεία κι ιστορικά μνημεία της περιοχής, επισκέψεις σε εργοστάσια, βιοτεχνίες κι εργαστήρια παραδοσιακών προϊόντων του της Λιθουανίας, επισκέψεις σε σχολεία διαφόρων βαθμίδων εκπ/σης, τουριστική ξενάγηση στα αξιοθέατα της περιοχής  και ανταλλαγή αναμνηστικών δώρων, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν συγχρόνως την ευκαιρία να πάρουν μια μικρή γεύση της Λιθουανικής κουλτούρας, συμμετέχοντας βιωματικά σε διάφορες δραστηριότητες

Οι εμπλεκόμενοι εκπαιδευτικοί επέστρεψαν στις πατρίδες τους με τις καλύτερες εντυπώσεις και αναμφίβολα  με νέες γνώσεις κι εμπειρίες σχετικά με την κουλτούρα της Λιθουανίας!

Το πρόγραμμα είναι διάρκειας 2 ετών και χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Επιμέλεια άρθρου: Μαγκιώση  ‘Αννα