Γιορτάζοντας την παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος( 5 Ιουνίου )

Γιορτάσαμε και φέτος την Παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος στο Νηπιαγωγείο μας με συζητήσεις ,περιποίηση των δέντρων μας και δημιουργίες με μπόλικη φαντασία από τους μικρούς μας μαθητές!Μια μέρα αργότερα επισκεφθήκαμε το Πάρκο του Ματσόπουλου και τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παίξουν και να απολαύσουν το καταπράσινο για την εποχή τοπίο.

Η Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος γιορτάζεται κάθε χρόνο στις  5 Ιουνίου  και αποτελεί την κύρια εκδήλωση του ΟΗΕ από το 1972 για την ενημέρωση του παγκόσμιου κοινού σχετικά με περιβαλλοντικά προβλήματα που αντιμετωπίζει η ανθρωπότητα.Η περιβαλλοντική αλληλεγγύη μεταξύ των γενεών,η αειφόρος ανάπτυξη και η ενσωμάτωση της περιβαλλοντικής ευαισθησίας στο σύστημα αξιών της κοινωνίας και της οικονομίας είναι ζητήματα προτεραιότητας που απαιτούν την ύπαρξη περιβαλλοντικής συνείδησης.

Προκειμένου να ευαισθητοποιήσουμε και να αφυπνίσουμε την περιβαλλοντική  συνείδηση ​​για την προστασία του περιβάλλοντος και να δημιουργήσουμε νέα περιβαλλοντικά ήθη ως αποτέλεσμα της διαπίστωσης, ότι η βελτίωση της ποιότητας της ζωής μας είναι συνυφασμένη και εξαρτάται άμεσα από την ποιότητα του περιβάλλοντος,γιορτάσαμε κι εμείς την ημέρα αυτή στο Νηπιαγωγείο  και μέσα από επιλεγμένες δραστηριότητες της προσχολικής εκπαίδευσης τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παίξουν,να χαρούν ,να διατυπώσουν και να αποτυπώσουν  τις απόψεις τους για την προστασία του περιβάλλοντος
Τα παιδιά πρότειναν επίσης  τρόπους για την προστασία του περιβάλλοντος και την καλύτερη ποιότητα ζωής, μοιράστηκαν τις ιδέες τους και το έργο τους με παιδιά από άλλες ευρωπαϊκές χώρες μέσω των e twinning έργων που υλοποιεί το σχολείο μας κι έμαθαν για τα περιβαλλοντικά προβλήματα σε όλο τον κόσμο.

Το σχολείο ως το πρώτο βήμα της συστηματικής εκπαίδευσης των παιδιών είναι υπεύθυνο για τη διαμόρφωση και την ανάπτυξη της περιβαλλοντικής συνείδησης του ανθρώπου επειδή εμπλέκεται και διευκολύνει το σύνολο της εκπαιδευτικής διαδικασίας, ομαλοποιεί τις σχέσεις και συμβάλλει στη δράση για την προστασία του περιβάλλοντος.
Γι ‘αυτόν τον λόγο θεωρούμε ότι η αξία και η προσφορά της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης σε αυτή την ηλικία είναι ανεκτίμητη, καθώς τότε χτίζονται συνήθειες και στάσεις της ζωής, διαμορφώνονται χαρακτήρες, δημιουργείται ο τρόπος σκέψης και αντίληψης για το περιβάλλον και καλλιεργούνται φιλικές σχέσεις μεταξύ παιδιών και φύσης.
Κι όσο νωρίτερα αρχίσει  η καλλιέργεια της οικολογικής ευαισθητοποίησης στα μικρά παιδιά, τόσο πιο βαθειά θα ριζώσει μέσα τους.

Επιμέλεια άρθρου : ‘Αννα Μαγκιώση