Αειφόρο σχολείο

AES logo

Το σχολείο μας είναι ενταγμένο  στο δίκτυο των Αειφόρων Ελληνικών  Σχολείων. Το «Αειφόρο Ελληνικό Σχολείο» είναι ένα καινοτόμο πρόγραμμα που από το 2013 προωθεί τη φιλοσοφία της αειφορίας το σχολείο. Στόχος είναι ο εφοδιασμός των μαθητών με τις κατάλληλες δεξιότητες ώστε να αντιμετωπίζουν προβλήματα και να λαμβάνουν σωστές αποφάσεις που σχετίζονται με περιβαλλοντικά, κοινωνικά και οικονομικά θέματα ως μελλοντικοί υπεύθυνοι και ενεργοί πολίτες.

Το σχολείο μας επιλέχθηκε για να συμπεριληφθεί στη λίστα των επωφελούμενων σχολείων για τη συγκεκριμένη δράση προαγωγής της υγείας: “Φροντίζουμε το περιβάλλον-Προστατεύουμε την υγεία μας” και μας  στάλθηκαν από τη Δωρεοδόχο εταιρεία τα υλικά για την κάλυψη των αναγκών του σχολείου σας (υγρά σαπούνια).