Ανθρώπους που με τη προσωπικότητα τους, το έργο τους, την πορεία τους ή τον προσωπικό τους αγώνα για έναν καλύτερο κόσμο, μας βοήθησαν στο να αποκτήσουμε συγκεκριμένη άποψη για τη ζωή εν γένει, αλλά και για το χώρο της εκπαίδευσης ειδικότερα…
- ΕΥΓΕΝΙΟΣ ΤΡΙΒΙΖΑΣ (συγγραφέας παιδικών βιβλίων) : “Η ενθάρρυνση της δημιουργικότητας και η καλλιέργεια της φαντασίας, είναι από τις πιο παραμελημένες πλευρές των συγχρόνων εκπαιδευτικών συστημάτων. Παραγεμίζουμε τα παιδιά σαν γαλοπούλες με γνώσεις, πληροφορίες, γεγονότα και αφήνουμε τη φαντασία τους να λιμοκτονεί.”
- CELESTEN FREINET (Σελεστέν Φρενέ, 1896-1966, παιδαγωγός/εκπαιδευτικός μεταρρυθμιστής) : “Η αυριανή δημοκρατία προετοιμάζεται με τη δημοκρατία στο σχολείο. Ένα αυταρχικό καθεστώς στο σχολείο δε θα μπορούσε να διαμορφώσει δημοκρατικούς πολίτες…”
- ΆΛΚΗ ΖΕΗ (μια από τις σπουδαιότερες ελληνίδες πεζογράφους/συγγραφείς παιδικών βιβλίων.”Έφυγε” στα 87 της το Φλεβάρη του 2020, έχοντας ζήσει μια δύσκολη αλλά ταυτοχρόνως “γεμάτη” και όμορφη ζωή…) :“Πολλοί έχουν μια αφετηρία στη ζωή τους.. Εγώ , δε ξέρω γιατί, μου πέσανε πάρα πολλές. Και κάθε φορά άρχιζα από έναν καινούργιο δρόμο”