EU Code Week 2023

EUcodeweek2023 SquarePost

Έχουμε τη χαρά να συμμετέχουμε στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού προκειμένου να δώσουμε την ευκαιρία στους μαθητές μας να ανακαλύψουν τη χαρά της ψηφιακής δημιουργικότητας και του προγραμματισμού. Πρόκειται για τη μεγαλύτερη πρωτοβουλία προγραμματισμού στην Ευρώπη.

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι ένα κίνημα εθελοντών – πρέσβεων, κορυφαίων δασκάλων και οπαδών του προγραμματισμού από ολόκληρο τον κόσμο. Χαίρει της υποστήριξης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και των Υπουργείων Παιδείας στην Ευρωπαϊκή Ένωση και τις χώρες των Δυτικών Βαλκανίων.

Η συγγραφή κώδικα και ο προγραμματισμός είναι βασικές ικανότητες που θα προσφέρουν νέες δυνατότητες στους μαθητές, οι οποίοι θα κάνουν τα πρώτα τους βήματα ως δημιουργοί ψηφιακού περιεχομένου. Αναμείνατε για τις δράσεις μας!