Peace Game

Η αλληλεπίδραση με τα υπόλοιπα σχολεία του Ευρωπαικού Προγράμματος E-twinning που συμμετέχει το σχολείο μας, πραγματοποιήθηκε αυτή την φορά μέσω δράσεων ρομποτικής.

Πιο συγκεκριμένα, το κάθε σχολείο είχε αναλάβει το δημιουργικό σχεδιασμό ενός γράμματος (της αλφαβήτας) από την φράση «PEACE NOW». Έπειτα από πολλές ιδέες που ακούστηκαν, αποφασίσαμε να «δημιουργήσουμε» το γράμμα «W», το οποίο μας είχε ανατεθεί, με φύλλα που ήταν πεσμένα στο κήπο μας. Αντίστοιχα έπραξαν και όλα τα συνεργαζόμενα σχολεία με αντίστοιχες καινοτόμες δημιουργικές ιδέες. Αφού συλλέχθηκαν όλα τα γράμματα της φράσης, τοποθετήθηκαν σε τυχαίες θέσεις –  τετράγωνα ενός ταμπλό.

Τέλος, καθορίσαμε τη διαδρομή που θα έπρεπε να κάνει το ρομπότ-περιστέρι μας σε αυτό το ταμπλό, ώστε να ακολουθήσει τα γράμματα της φράσης με τη σειρά  καταλήγοντας στο σήμα της ειρήνης το οποίο βρισκόταν επίσης σε μία θέση του ταμπλό.