ΑΕΙΦΟΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: 3ος ΣΤΟΧΟΣ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ- ΚΑΛΗ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΗΜΕΡΙΑ

Η διατήρηση της υγείας των παιδιών είναι θεμελιώδης υποχρέωση μιας κοινωνίας. Τα παιδιά είναι πιθανότερο, να έρθουν σε επαφή με μεταδοτικές ασθένειες, όταν βρίσκονται σε χώρους συνάθροισης, όπως είναι τα σχολεία, καθώς αυξάνεται η πιθανότητα έκθεσης σε παθογόνους μικροοργανισμούς, παρά όταν βρίσκονται στο περιβάλλον του σπιτιού τους. Στο πλαίσιο του προγράμματος ‘αειφορίας’ και συγκεκριμένα του 3ου στόχου της βιώσιμης ανάπτυξης,‘ καλή υγεία και ευημερία’, τα παιδιά του προαιρετικού ολοήμερου τμήματος, δημιούργησαν βιβλίο με τίτλο, << πως μπορώ από τα μικρόβια να προστατευθώ, όταν είμαι στο σχολειό>>.  Το κείμενο δημιουργήθηκε από τα παιδιά, κατά την περίοδο της δια ζώσης λειτουργίας των σχολείων, με μεθοδολογικά εργαλεία, τη συζήτηση, τον καταιγισμό ιδεών και τεχνικές δημιουργικής γραφής. Η εικονογράφηση του βιβλίου έγινε κατά τη διάρκεια της εξ’αποστάσεως εκπαίδευσης και το βιβλίο παρουσιάστηκε ολοκληρωμένο στα παιδιά, στις 2 Απριλίου, παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου. Συγχαρητήρια στους μικρούς δημιουργούς!!!

Υπεύθυνη Νηπιαγωγός τμήματος: Μπάτσιου Κυριακή

Για να διαβάσετε το βιβλίο πατήστε στο βέλος, όταν ανοίξει νέο παράθυρο. Για να ακούσετε την αφήγηση, πατήστε στο μπλε βέλος κάτω από το βιβλίο .

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper