Με επιτυχία διεκπεραιώθηκε και το δεύτερο μας εργαστήριο δεξιοτήτων, το οποίο αναφέρονταν στη θεματική ενότητα Ζω Καλύτερα – Ευ Ζην και συγκεκριμένα ασχοληθήκαμε με την “Κυκλοφοριακή Αγωγή”. Ο τίτλος του εργαστηρίου μας ήταν “Καλώς τον κύριο Κ.Ο.Κ.” και σκοπός μας ήταν τα παιδιά με την ενεργή συμμετοχή τους στην μαθησιακή διαδικασία και μέσα από καλές πρακτικές και προσεγγίσεις να έρθουν σε επαφή με έννοιες και αξίες που συνδέονται άμεσα με την κυκλοφοριακή αγωγή. Στο πλαίσιο του προγράμματος κυκλοφοριακής αγωγής, οι μαθητές/τριες του. νηπιαγωγείου μας υλοποίησαν πληθώρα διαθεματικών δράσεων. Διαβάσαμε παραμύθια σχετικά με την κυκλοφοριακή αγωγή και τη σωστή κυκλοφοριακή συμπεριφορά, μάθαμε τα βασικά σήματα, δημιούργησαν τα δικά τους και κατασκεύασαν τα δικά τους αυτοκινητάκια. Επίσης, έμαθαν τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας, έφτιαξαν το δικό τους σχολικό λεωφορείο, το φορτηγό και το αυτοκίνητο, εξερεύνησαν τις κατηγορίες των μέσων μαζικής μεταφοράς και δημιουργήσαμε στο νηπιαγωγείο μας ένα πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής, δραματοποιώντας τους ρόλους του τροχονόμου, του πεζού, του οδηγού και του φωτεινού σηματοδότη.
Χρησιμοποιούμε cookies για να σας προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία στη σελίδα μας. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τη σελίδα, θα υποθέσουμε πως είστε ικανοποιημένοι με αυτό.ΕντάξειΔιαβάστε περισσότερα