Εκπαιδευτικά Προγράμματα

etwinning logo 656x369

Τη φετινή σχολική χρονιά το Νηπιαγωγείο Πολύχρονου συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα etwinning με θέμα “Little water heroes”.

Βασιζόμενοι στον 6ο στόχο απο τους 17 Στόχους αειφόρου ανάπτυξης, ξεκινήσαμε το ταξίδι μας στην εξερεύνηση του κύκλου του νερού με προορισμό την ευαισθητοποίηση για τη βιωσιμότητα του νερού.
Η επιδείνωση του καιρού, η κλιματική αλλαγή, οι υψηλές θερμοκρασίες και η υπερκατανάλωση νερού, μας έδωσαν αφορμή να ασχοληθούμε με το νερό. Ενεργό ρόλο σε όλο μας το ταξίδι είχαν οι δραστηριότητες STEΑM οι οποίες καλλιεργούν σημαντικές δεξιότητες, όπως η κριτική σκέψη και η επίλυση προβλημάτων αναπτύσσοντας τη φυσική τους περιέργεια για το πώς λειτουργεί ο κόσμος γύρω τους.
Το ταξίδι μας, σε συνεργασία με άλλα σχολεία, θα ξεκινήσει από τα χαρακτηριστικά του νερού, τις ιδιότητες του, τη χρησιμότητα του, θα προχωρήσει στην κατανόηση της ανάγκης για ίση πρόσβαση όλων στο νερό, της ανάγκης να μειωθεί η μόλυνση του νερού και θα προσπαθήσει να ολοκληρωθεί με την ανάληψη δράσης από όλους μας για το μέλλον.

Little water heroes

c1bab66db opt

Το ταξίδι μας μέσω etwinning ολοκληρώθηκε!

Ξεκινήσαμε με τον κύκλο του νερού, γνωρίσαμε τις ιδιοτητές  και τα χαρακτηριστικά του μέσα από πειράματα.

Μετάβαση στο padlet.com

Δημιουργήσαμε αφίσα με μηνύματα για την προστασία του νερού

Συγκεντρώσαμε τις λυσεις για τα προβλήματα που αφορούν το νερό

Επιστρατέυσαμε τη  φαντασία μας  και τη δημιουργικότητά μας και φτιάξαμε ένα παραμύθι

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

Τέλος, εδώ μπορείτε να δείτε συγκεντρωτικά όσα κάναμε

Το ταξίδι μπορεί να τελείωσε εμείς όμως θα συνεχίσουμε την ηρωική μας διαδρομή για να βοηθήσουμε το νερό!

IMG 20220610 145823