Η Ενδοσχολική βία και ο εκφοβισμός μεταξύ των μαθητών είναι πλέον ένα σημαντικό κοινωνικό πρόβλημα. Το γνωστό bullying έχει κάνει την εμφάνιση και σε σχολεία στην Ελλάδα και χρέος των εκπαιδευτικών αλλά και όλης τησ κοινωνίας είναι η ευαισθητοποίηση , ενημέρωση και προστασία των παιδιών, ξεκινώντας ήδη από το την τάξη του Νηπιαγωγείου.
Με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα κατά της σχολικής Βίας (6 Μαρτίου) πραγματοποιήθηκαν από το Νηπιαγωγείο σε συνεργασία με το Δημοτικό Πολύχρονου διάφορες δράσεις που αφορούν του Bullying
Οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για το τι είναι ο σχολικός εκφοβισμός, σε ποιες μορφές διακρίνεται καθώς και ποιοι είναι οι τρόποι αντιμετώπισής του.