Στα πλαίσια του προγράμματος “Ομαλή Μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό” επισκεφτήκαμε την τάξη της Α’ δημοτικού. Εκεί γνωρίσαμε την δασκάλα και τους μαθητές που μας υποδέχτηκαν με ζωγραφιές και γλυκίσματα. Έπειτα, και αφού συστηθήκαμε, ξεναγηθήκαμε στο εσωτερικό της τάξης και μάθαμε για τις καθημερινές ρουτίνες των μαθητών. Στη συνέχεια μία μαθήτρια μας έδειξε την τσάντα της, την κασετίνα της, τις εργασίες της, τους φακέλους, τα τετράδια και τα βιβλία της ! Βγαίνοντας από την τάξη της α’ δημοτικού μας περίμενε μια άλλη έκπληξη, αφού οι μαθητές της Γ’ τάξης μας χάρισαν μία αφίσα.
Μετά έγινε συνδιδασκαλία στο μάθημα της γυμναστικής και τα παιδιά ενθουσιάστηκαν τόσο, που δεν έκρυβαν την ανυπομονησία τους για την επόμενη επίσκεψή τους στο δημοτικό.