6 Μαρτίου : Πανελλήνια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού

Η μέρα μας ξεκινά ακούγοντας το τραγούδι

Παίζουμε σε ζευγάρια και χρησιμοποιούμε τα χέρια μας για να επικοινωνήσουμε με το ζευγάρι μας!

Διαβάζουμε το βιβλίο Τα χέρια δεν είναι για να δέρνουμε

ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΡΝΟΥΜΕ

Τα χέρια είναι για να χαιρετάμε, να παίζουμε, να χειροκροτάμε, να μετράμε, να βοηθάμε τους άλλους, να κατασκευάζουμε πράγματα, να μας κρατάνε ασφαλείς. Υπάρχουν πολλοί εναλλακτικοί τρόποι για να χειριστούμε τα συναισθήματά μας χωρίς να καταφύγουμε σε επιθετική συμπεριφορά. Με τη βοήθεια αυτού του βιβλίου τα παιδιά θα καταλάβουν ότι η βία ποτέ δε βγαίνει σε καλό. Κάθε παιδί μπορεί να κάνει με τα χέρια του διασκεδαστικά και εποικοδομητικά πράγματα, να τιθασεύει τα έντονα συναισθήματα θυμού ή ζήλιας βρίσκοντας εναλλακτικές λύσεις όταν του έρχεται να χτυπήσει κάποιον. Πώς; Χοροπηδώντας, ζωγραφίζοντας, συζητώντας.

Συζητάμε για τη σχολική βία και τον εκφοβισμό και τους τρόπους που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να προστατευτούμε.

Επισκεπτόμαστε τη σελίδα ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ και παρακολουθούμε ένα μέρος της εκδήλωσης

Επαναλαμβάνουμε τη δράση μας με το σύνθημα ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ και την παρουσιάζουμε στα παιδιά του δημοτικού σχολείου

329311399 1227052531267366 8497860874760215595 n IMG 20230217 114605

ΟΧΙ ΣΤΟ ΞΥΛΟ –  ΝΑΙ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ