Άσκηση ετοιμότητας για την αντιμετώπιση ισχυρού σεισμού

Συγγραφέας: Νηπιαγωγείο Πλαταμώνα | Κατηγορία Άρθρα, Δραστηριότητες, Φυσικά Φαινόμενα | , στις 08-10-2020

Τη Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2020, πραγματοποιήθηκε άσκηση ετοιμότητας σε περίπτωση σεισμού. Έλαβε μέρος το σύνολο του προσωπικού της Σχολικής Μονάδα μας, με τις αντίστοιχες ομάδες ασφαλείας που έχουν συσταθεί για τέτοιες περιπτώσεις. Το σενάριο αντιμετώπισης έκτακτης ανάγκης προέβλεπε ενέργειες μετά από ισχυρή σεισμική δόνηση στην περιοχή και περιλάμβανε εκκένωση κτιριακών εγκαταστάσεων.

Τα παιδιά ενημερώθηκαν για το φαινόμενο του σεισμού και τα ενδεδειγμένα μέτρα προστασίας πριν, κατά τη διάρκεια και μετά από ένα σεισμό.

Οι συμμετέχοντες στην άσκηση ετοιμότητας εκπαιδεύτηκαν σύμφωνα με το Σχέδιο Μνημονίου Ενεργειών και Διαχείρισης του Σεισμικού Κινδύνου, όπως έχει επικαιροποιηθεί, για το σχολικό έτος 2020 – 2021.

Για την ενημέρωσή σας, πατήστε  ΜΝΗΜΟΝΙΟ_-ΕΝΕΡΓΙΩΝ_για_τη_ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ_του_-ΣΕΙΣΜΙΚΟΥ_ΚΙΝΔΥΝΟΥ_-2020-2021.pdf