Απασχολήστε δημιουργικά τα παιδιά τώρα που μένουν στο σπίτι

Συγγραφέας: Νηπιαγωγείο Πλαταμώνα | Κατηγορία Άρθρα, Δραστηριότητες, Ενημερωτικά Προγράμματα | , στις 27-03-2020

Ένα από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι γονείς αυτή την περίοδο, εφόσον έχουν λύσει το βασικότερο, δηλαδή εκείνο της φύλαξης των παιδιών, είναι πώς θα γεμίσουν τις ώρες των μικρών μας φίλων που παραμένουν περιορισμένοι μέσα στο σπίτι βιώνοντας μια πρωτόγνωρη κατάσταση.

Το βασικό ερώτημα είναι πώς θα απασχοληθούν τα παιδιά όσο βρίσκονται στο σπίτι.

Μερικές απλές συμβουλές είναι οι εξής:

Προτείνετε στο παιδί πιο δημιουργικές δραστηριότητες

• Μπορείτε να προτείνετε στα παιδιά να κάνουν διάφορες ζωγραφιές τις οποίες θα τις χρησιμοποιήσετε για να διακοσμήσετε τον χώρο. Βρείτε παλιά επιτραπέζια παιχνίδια, αφιερώστε τους χρόνο και προσπαθήστε να κάνετε δραστηριότητες μαζί τους
  • Φτιάξτε μαζί τους κατασκευές.
  • Διαβάστε μαζί τους παραμύθια και προσπαθήστε μέσα από θεατρικά παιχνίδια και αυτοσχεδιασμούς να ενσαρκώστε τους διάφορους  ρόλους.  Με τη φαντασία των παιδιών και τις δικές σας προτάσεις μπορείτε να έχετε ένα πάρα πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Με αυτόν τον τρόπο τα βοηθάτε και να εκφράσουν τα συναισθήματά τους με έναν πιο δημιουργικό και θετικό τρόπο, αλλά και περνώντας χρόνο μαζί τους τούς προσφέρετε και την επαφή που έχουν ανάγκη όταν αντιμετωπίζουν καταστάσεις που τους προκαλούν στρες και ανησυχία.
  • Δείξτε στα παιδιά φωτογραφίες των  παιδικών  σας χρόνων ή δείτε παλιά οικογενειακά βίντεο.
  • Παίξτε το γνωστό παιχνίδι «όνομα, ζώο, πράγμα» προσθέτοντας και άλλες κατηγορίες.

Σας δίνουμε μερικούς εκπαιδευτικούς συνδέσμους:

Παραμύθι: Μια ιστορία ελπίδας  Το Θαύμα των Παιδιών

Παραμύθι ‘Ένας βασιλιάς είχε τρεις κόρες και μία μέρα τις ρώτησε πόσο τον αγαπούν! Μία από τις κόρες του, του είπε ότι τον αγαπάει όσο και το αλάτι και έγινε έξαλλος…

Η Πριγκίπισσα και το αλάτι

Παραμύθια από τις εκδόσεις Πατάκη – Δράση για το σπίτι: “Μένουμε στο σπίτι”

Καλώς ήρθες στη ξακουστή βιβλιοθήκη της μάγισσας Σουμουτού

Ηχοϊστορίες  Ηχοϊστορίες