Χριστουγεννιάτικες δραστηριότητες!

0

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΕΤΡΑΙΑΣ | Κατηγορία e-twinning, Νέα-Ανακοινώσεις, Χριστούγεννα | , στις 10-12-2023

Τα Χριστούγεννα σημαίνουν χαρά, στολίδια, ευχές και πολλή πολλή ΑΓΑΠΗ! Στο πλαίσιο αυτό:

• τραγουδάμε και μαθαίνουμε τα χριστουγεννιάτικα κάλαντα, τα οποία μάλιστα θα μοιραστούμε με τους “συμμαθητές” μας από την Πολωνία, την Ισπανία, την Ιταλία και την Ρουμανία! Βεβαίως θα ακούσουμε και τα δικά τους κάλαντα!
  • Τραγουδάμε άλλα χριστουγεννιάτικα τραγούδια της ελληνικής παράδοσης.
  • Κατασκευάζουμε τα δικά μας στολίδια.
  • Φτιάχνουμε χριστουγεννιάτικες κάρτες με ευχές στην ελληνική αλλά και στην αγγλική γλώσσα, τις οποίες και θα στείλουμε στους “συμμαθητές” μας στο εξωτερικό.
  • Εκτελούμε συνταγές με χριστουγεννιάτικα παραδοσιακά γλυκά. Πιο συγκεκριμένα φτιάξαμε “Butterkekse”, μια παραδοσιακή χριστουγεννιάτικη γερμανική συνταγή για “Βουτυρομπισκότα”, την οποία μας έφερε η κ. Αντζελίνα και την εκτελέσαμε μαζί με τα παιδιά. Η κ. Άννα Μαρία βοήθησε τα παιδιά να διακοσμήσουν τα μπισκότα τους με χριστουγεννιάτικα σχέδια. Ευχαριστούμε και τις δυο μανούλες για την όμορφη συνεργασία και την προσφορά τους!
  • Διαβάσαμε χριστουγεννιάτικη ιστορία με την κ. Ελένη, μητέρα προνηπίου μας, με τίτλο “Το φαρδύ πουλόβερ”! Βοηθήσαμε τον “Τάκη, το ρομποτάκι μας” να μοιράσει το υπόλοιπο του πουλόβερ στα ζωάκια αλλά και παίξαμε την ιστορία! Ευχαριστούμε την κ. Ελένη για το επίκαιρο βιβλίο που έφερε και διάβασε στα παιδιά μας και την όμορφη συνεργασία της!
  • Μοιράσαμε τα ποιήματα για τη γιορτή και
  • Στολίσαμε την πόρτα της τάξης μας με δεντράκι-παζλ, στο οποίο “κρεμάσαμε” τα αγαπημένα στολίδια των παιδιών. Ευχαριστούμε όλους τους γονείς που συνεργαστήκατε, επιλέξατε μαζί με τα παιδιά σας το αγαπημένο τους στολίδι και το μοιραστήκατε μαζί μας!

Μείνετε συντονισμένοι…. τα Χριστούγεννα συνεχίζονται!

Στολίζουμε για τα Χριστούγεννα!

0

Καθώς πλησιάζουν τα Χριστούγεννα, στολίσαμε το χριστουγεννιάτικό δέντρο του σχολείου μας και διακοσμήσαμε το νηπιαγωγείο! Μπαίνουμε με τον τρόπο αυτό σε εορταστική και χαρούμενη διάθεση, όπως αρμόζει στον εορταστικό Δεκέμβρη!

It’s the most wonderful time of the year, μας τραγουδάει ο Andy Williams και δεν μπορούμε παρά να συμφωνήσουμε μαζί του!