ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΕΛΑΣΓΙΑΣ

Το Νηπιαγωγείο Πελασγίας βρίσκεται στο Νομό Φθιώτιδας και ανήκει στον Δήμο Πελασγίας και στην περιφερειακή ενότητα Στυλίδος.

Λειτούργησε στην αρχή στο κτίριο του παλαιού δημοτικού σχολείου Πελασγίας κοντά στην Κεντρική Πλατεία. Στη συνέχεια μεταφέρθηκε στον καινούργιο χώρο, κάτω από το Κέντρο Υγείας Πελασγίας και κοντά στο Δημοτικό, Γυμνάσιο και Λύκειο.

Στεγάζεται πλέον σε ισόγειο, αυτόνομο κτίριο με δύο τμήματα πρωινά, υποχρεωτικού προγράμματος και ένα τμήμα προαιρετικού απογευματινού (ολοήμερου).

Στο νηπιαγωγείο φοιτούν και παιδιά από γειτονικά χωριά όπως: Μύλος, Βαθύκοιλο, Παραλία Πελασγίας καθώς σε αυτά τα χωριά δεν υπάρχει άλλο Νηπιαγωγείο. Η θέα από την αυλή είναι φανταστική καθώς “βλέπει” στο Μαλιακό Κόλπο.

Διαθέτει τρεις άνετες αυλές, εκ των οποίων η μία είναι με στέγαστρο.

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου