Τα τουβλάκια… αλλιώς!!!

Οι πρώτες μέρες στο σχολείο είναι αφιερωμένες στις γωνιές. Εκεί περνούμε τις περισσότερες ώρες της ημέρας, προσπαθώντας να οργανώσουμε το παιχνίδι των παιδιών και να τους βοηθήσουμε να απασχοληθούν και να λειτουργήσουν ομαδικά.
Φέτος λοιπόν προσπάθησα να δώσω μια νέα πτυχή στη γωνιά του οικοδομικού υλικού, προσθέτοντας  εικόνες για αναπαραγωγή μοντέλου. Έτσι βρήκα στο διαδίκτυο κάποιες φωτογραφίες με έτοιμες κατασκευές, τις προσάρμοσα ανάλογα, και τις ετοίμασα για την τάξη μου.
Εσύ μπορείς να χτίσεις αυτό;;;;

Τα παιδιά σε δυάδες προσπαθούν να κατασκευάσουν και τις 12 καρτέλες με τα τουβλάκια μας. Πρώτη μέρα σήμερα για το νέο παιχνίδι μας, κι έγινε χαμός!!!

Τις καρτέλες μπορείτε να τις κατεβάσετε από εδώ.

One thought on “Τα τουβλάκια… αλλιώς!!!

1. Ένα βραβείο για την εργασία,την δημιουργικότητα, την προσφορά και την συναδελφικότητα σας περιμένει στο
    stosxolio.blogspot.gr
    μαζί με πολλές ευχαριστίες!