Αγαπητοί γονείς,
Σας ενημερώνουμε ότι από τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου 2022 στα σχολεία θα ισχύουν τα εξής:
- Προβλέπεται ένα επιπλέον σελφ τεστ για την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας σχολείων, επομένως την εβδομάδα 10-15 Ιανουαρίου θα διενεργηθούν τρία δωρεάν σελφ τεστ αντί για δύο. Τα τεστ θα διατεθούν δωρεάν στα φαρμακεία αυτήν την εβδομάδα.
- Τα δωρεάν δύο εβδομαδιαία σελφ τεστ πλέον θα διενεργούνται και από τους εμβολιασμένους μαθητές και από τους εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς.
- Σε περίπτωση κρούσματος στην τάξη, όλοι οι ανεμβολίαστοι μαθητές θα κάνουν δωρεάν τεστ, κάθε μέρα, για 5 ημέρες. Συγκεκριμένα, θα κάνουν δύο ράπιντ και ένα σελφ τεστ σε διάστημα πέντε ημερών, επιπλέον των δύο σταθερών σελφ τεστ την εβδομάδα, άρα 5 τεστ σε 5 ημέρες. Οι εμβολιασμένοι συμμαθητές θα κάνουν σύνολο 3 σελφ τεστ δωρεάν την εβδομάδα.
- Σύμφωνα με τις τελευταίες οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας από σήμερα, Τετάρτη 5 Ιανουαρίου έως και το Σάββατο 8 Ιανουαρίου, μαθητές όλων των βαθμίδων, εμβολιασμένοι και μη, καθώς και οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί, προμηθεύονται 5 δωρεάν αυτοδιαγνωστικά self – test από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των δυο πρώτων εβδομάδων επαναλειτουργίας των σχολείων, δηλαδή από 10 Ιανουαρίου έως και 21 Ιανουαρίου 2022.
- Για την πρώτη εβδομάδα (10-15/1) το self- test θα πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση των μαθητών τη Δευτέρα (10/1). Τα επόμενα self- test θα πραγματοποιηθούν την Τρίτη (11/1) και την Παρασκευή (14/1).
- Ο προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος για τον νέο κορωνοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας (self test) είναι υποχρεωτικός για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, εμβολιασμένους και μη, καθώς και για τους εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς.
- Βεβαίωση αρνητικού self test οφείλουν να φέρουν όλοι οι μαθητές από 4 έως 18 ετών καθώς και οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί.
- Η δωρεάν διάθεση self test από τα φαρμακεία θα γίνεται και κατά την αργία των Θεοφανίων, την Πέμπτη 6/1, από εφημερεύοντα φαρμακεία.
- Η δήλωση και το αποτέλεσμα για τις δημόσιες σχολικές μονάδες καταχωρίζεται στη πλατφόρμα edupass.gov.gr από την οποία εκδίδεται και η Σχολική Κάρτα για COVID-19.
- Μην ξεχνάτε, επίσης, ότι για την αποφυγή διασποράς του κορωνοϊού είναι πολύ σημαντικά και τα ατομικά μέτρα προστασίας, δηλαδή η χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους, το συχνό πλύσιμο χεριών ή η χρήση αντισηπτικού, καθώς και η αποφυγή συγχρωτισμού.
Παρακαλούμε να ακολουθήσετε με προσοχή τις παραπάνω οδηγίες ώστε να καταφέρουμε να κρατήσουμε τους μαθητές και το προσωπικό του σχολείου μας υγιείς!!!
Οι εκπαιδευτικοί του Νηπιαγωγείου Οίας