Επίσκεψη Ειδικών Επιστημόνων στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων.

εργ.δεξεργ.δεξ2

Είχαμε την τιμή και τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας δυο εξαίρετους επιστήμονες, οι οποίοι μας βοήθησαν να κατανοήσουμε εύκολα και με απλά λόγια κάποια βασικά σημεία, σχετικά με την υγιεινή διατροφή. Στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων καλέσαμε τον δάσκαλο φυσικής αγωγής του Δημοτικού σχολείου Νιάτων κ. Δημήτρη, προκειμένου να μας μιλήσει για τα οφέλη της άσκησης και της άθλησης. Τα παιδιά έκαναν ερωτήσεις και μέσω του διαλόγου κατανοήσαμε σαφώς ότι, η άθληση είναι αναγκαία για να διατηρηθούμε υγιείς σε συνδυασμό πάντα με τη σωστή διατροφή.

Στη συνέχεια καλέσαμε την κα. Παναγιώτα, καθηγήτρια / διατροφολόγο , η οποία μας ανέλυσε τα στοιχεία της διατροφικής πυραμίδας, τη συχνότητα των γευμάτων που πρέπει να έχουμε από κάθε ομάδα τροφίμων, την αναγκαιότητα του νερού στον οργανισμό μας, για τη ζάχαρη, το αλάτι και πολλά ακόμη πολύ ενδιαφέροντα πράγματα που εντυπωσίασαν τα παιδιά. Στο τέλος, συμπληρώσαμε ένα φύλλο εργασίας και παίξαμε και ένα παιχνίδι με κάρτες, που απεικόνιζαν διάφορα φαγητά και τα ταξινομήσαμε στην ομάδα που ανήκε το καθένα, καθώς και σε υγιεινά και μη, ώστε να εμπεδώσουν καλύτερα τα παιδιά τα όσα συζητήσαμε.