ΜΠΑΤΑΡΙΟΚΥΝΗΓΟΙ ΤΗΣ ΑΦΗΣ

Σήμερα στο Νηπιαγωγείο μας περίμενε μια έκπληξη…Το σχολείο μας απέκτησε αυτόν τον κάδο κάνοντας αίτηση στην εταιρεία: http://www.afis.gr/

Μην πετάτε τις άδειες μπαταρίες στα σκουπίδια, το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα  της Α.Φ.Η.Σ  όπου οι μπαταρίες συλλέγονται για να ανακυκλωθούν.

Το όνομα της Α.Φ.Η.Σ προέρχεται από τα αρχικά Ανακύκλωση Φορητών Ηλεκτρικών Στηλών.

Είναι μια εταιρεία μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, όπου συμμετέχουν όλοι οι εισαγωγείς φορητών μπαταριών και στην οποία έχει ανατεθεί από το Υπουργείο Περιβάλλοντος η συλλογή και ανακύκλωση των φορητών μπαταριών.

Παρακολουθήσαμε το βίντεο: “Το ταξίδι της μπαταρίας”

Καταλάβαμε ότι οι μπαταρίες περιέχουν επικίνδυνες ουσίες και δεν πρέπει να καταλήξουν στα σκουπίδια. Έτσι με την προσπάθεια μας αυτή προστατεύουμε το νερό και το έδαφος από επικίνδυνες για τη δημόσια υγεία ουσίες.

Την επόμενη μέρα οι μπαταριοκυνηγοί μας ότι μπαταρίες είχανε στο σπίτι τις φέρανε στο σχολείο για ανακύκλωση… Μράβο στους γονείς και τα παιδάκια μας!!!

Όταν ο κάδος γεμίσει, επισκέπτεται το σχολείο μας το φορτηγάκι της Α.Φ.Η.Σ και τις παραλαμβάνει.