Παγκόσμια Ημέρα Μουσείων 18 Μαΐου

Παγκόσμια Ημέρα Μουσείων 18 Μαΐου

Με τον όρο Μουσείο εννοείται σύμφωνα με τον επίσημο ορισμό της ICOM (International Council of Museums) «ένα μόνιμο ίδρυμα, μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, στην υπηρεσία της κοινωνίας και της ανάπτυξής της, ανοικτό στο κοινό, που έχει ως έργο του τη συλλογή, τη μελέτη, τη διατήρηση, τη γνωστοποίηση και την έκθεση τεκμηρίων του ανθρώπινου πολιτισμού και περιβάλλοντος, με στόχο τη μελέτη, την εκπαίδευση και την ψυχαγωγία».

Βάσει του σύγχρονου ορισμού τους τα μουσεία ικανοποιούν μια ιδιαίτερη ανθρώπινη ανάγκη, τη δημιουργία ενός μόνιμου αρχείου για το πώς έζησαν οι άνθρωποι και τι πέτυχαν σε έναν αλληλεξαρτώμενο κόσμο.

Κατηγορίες Μουσείων

• Αρχαιολογικά
  • Τέχνης
  • Ιστορικά
  • Θεματικά
  • Λαογραφικά
  • Φυσικής Ιστορίας
  • Επιστημών
  • Πολεμικά
  • Νομισματικά
  • Ναυτικά
  • Εθνολογικά         (πηγή Βικιπαίδεια)

———————————————————————————————-

Μουσείο ανθρώπων προς φυγήν / Νεοκαισάρεια

Αυτό το διάστημα -υπό κανονικές συνθήκες -θα επισκεπτόμασταν το Μουσείο ανθρώπων προς φυγήν που βρίσκεται πολύ κοντά στο σχολείο μας.

Δυστυχώς οι καταστάσεις δεν το επιτρέπουν. Μπορείτε όμως  να πραγματοποιήσετε την επίσκεψη αυτή με την οικογένειά σας, όταν επιτραπεί, και να δείτε χρηστικά αντικείμενα των ανθρώπων που είχαν έρθει από τη Μικρά Ασία (Καισάρεια).

Προερχόμενοι από τόπους με μακραίωνη πολιτισμική παράδοση, οι πρόσφυγες μετέφεραν στη νέα τους πατρίδα τον πολιτισμό τους.

Οι μεγαλύτεροι μαθητές θυμούνται την περσινή επίσκεψή μας και ξενάγηση στο Μουσείο.

Σας παραθέτω φωτογραφίες από την περσινή επίσκεψή μας!!!

—————————————————————————————————
Πάμε Μουσείο;

Τί να βάλω στο Μουσείο;

Ένα παιχνίδι για να μάθουμε τι θα συναντήσουμε όταν επισκεφθούμε ένα Μουσείο.

———————————————————————————————

Ένα βιβλίο για τα Μουσεία!

Τί είναι Μουσείο;

Μπορούμε να δούμε μουσεία μέσα από το βιβλίο της κ.Καλπάκη.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.