6 Μαρτίου – Ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας

«Το Χαμόγελο του Παιδιού» εν όψει της 6ης Μαρτίου Σχολικής Ημέρας Ενάντια στην Ενδοσχολική Βία και Εκφοβισμό θα πραγματοποιήσει για 8η συνεχή χρονιά μια σειρά δράσεων και εκδηλώσεων για την ευαισθητοποίηση του κοινού.

Η σημαντικότερη δράση είναι η ίδια η φωνή των παιδιών και τα μηνύματα τους ενάντια σε αυτό το φαινόμενο.

Με βασικό μήνυμα το «ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ» καλούμε όλα τα σχολεία και τα παιδιά να συμμετέχουν και να δημιουργήσουν το δικό τους μήνυμα.

Με αφορμή τους κανόνες τις τάξης και τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε τις διαφωνίες μας, τα παιδιά πρότειναν τρόπους λύσης των διαφωνιών.

μιλάμε όμορφα

λέμε στον άλλο όμορφα τι μας ενόχλησε

ζητάμε συγγνώμη αν φταίμε εμείς

Τι λογάκια χρησιμοποιούμε στο σχολείο με τους συμμαθητές μας και με τους φίλους μας

σε ΑΓΑΠΩ

σε ΛΑΤΡΕΥΩ

σε ΠΑΡΑΚΑΛΩ

σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΣΥΓΓΝΩΜΗ

Τα παιδιά με τα λογάκια που χρησιμοποίησαν έφτιαξαν το ΒΑΖΟ ΜΕ ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΛΟΓΑΚΙΑ

Με αφορμή το παραμύθι του Όλιβερ Μπάτον, βρίσκουμε και εμείς παραδείγματα της καθημερινής ζωής που δείχνουν ότι κάποιος δέχεται εκφοβισμό και συζητάμε πώς θα έπρεπε να το αντιμετωπίσουμε.

Ερωτήματα που προέκυψαν,

τι έκαναν τα παιδιά που προκάλεσε άσχημα συναισθήματα

τι έκαναν τα παιδιά που προκάλεσε όμορφα συναισθήματα

εμείς πώς θα πράξουμε σε μια ανάλογη περίπτωση είτε αν δεχόμαστε τέτοιες συμπεριφορές είτε αν βλέπουμε ότι συμβαίνει σε κάποιον γύρω μας

Ο εκφοβισμός και το bullying δεν περιορίζεται μόνο σε μια κατηγορία.

Η ΒΙΑ μπορεί να είναι

ΣΩΜΑΤΙΚΗ

ΛΕΚΤΙΚΗ

Στην αρχή της χρονιάς στο πλαίσιο των κανόνων είχαμε το σύνθημα